Żółw obrzeżony

Czym karmić roślinożerne żółwie lądowe?

Jeżeli czytałeś mój poprzedni wpis o utrzymaniu żółwi lądowych, to już wiesz, jak przygotować dla nich terrarium i wybieg. Teraz przyszedł czas na omówienie diety żółwi z rejonów basenu Morza Śródziemnego. W tym wpisie dowiesz się, czym karmić roślinożerne żółwie lądowe, by zapewnić im długie życie w zdrowiu i świetnej kondycji.

Czym żywią się żółwie lądowe w naturze?

Prawidłowa dieta roślinożernych żółwi z rejonów basenu Morza Śródziemnego opiera się na różnorodnej mieszance traw, roślin zielnych i kwiatów. Jest to pokarm, którym żywią się na wolności i do takiego pożywienia przystosowane są ich układy trawienne. Dieta musi być typowo wegetariańska, bez dodatku białka pochodzenia zwierzęcego. Zdarza się w naturze, iż żółw roślinożerny pożywi się padliną lub małym bezkręgowcem. Są to jednak sytuacje niezwykle rzadkie. W związku z tym większość pokarmu żółwi roślinożernych powinien stanowić błonnik roślinny.

Czym karmić roślinożerne żółwie lądowe w domu?

W niewoli żółwie powinny być karmione roślinami zielnymi, kwiatami i trawami. Doskonałym pokarmem będą więc trawy (tymotka, trawa bermudzka), chwasty, zioła i inne rośliny zielone (mniszek lekarski, wszystkie odmiany koniczyny, lucerna, babka szerokolistna i lancetowata, przywrotnik pospolity, powój polny, kwiat nagietka). Możesz również podawać rukolę, cykorię, roszponkę oraz przyprawy w doniczkach (tymianek, bazylia, oregano, mięta).

Pamiętaj, że pokarmy naturalne należy suplementować przez posypywanie preparatami mineralnymi i mineralno-witaminowymi, takimi jak te w ofercie Tropical: Vigorept Mineral oraz Vigorept Multivit

Gotowe pokarm roślinne oferowane żółwiom powinny być bogate w witaminy A i D3 i zawierać więcej dostępnego wapnia niż fosforu. Idealny stosunek wapnia do fosforu powinien wynosić co najmniej 2:1. Dieta powinna być również uboga w tłuszcze, oleje, białka, tiocyjaniany i szczawiany. Takimi cechami charakteryzują się pokarmy Tropical przeznaczone dla roślinożernych żółwi: Biorept L oraz Reptiles Herbivore.

Czego unikać w diecie żółwi lądowych?

Naturalne środowisko, w jakim żyją te zwierzęta, wymusiło na nich żywienie roślinami ubogimi w wodę, np. opuncją, ostami itp. Dlatego unikaj pokarmów obfitych w wodę, takich jak pomidory czy owoce, które powodują nadmierną aktywność jelita. Owoce są ponadto bogate w cukry, dlatego powinny być obecne w diecie jako dodatek i podawane naprawdę sporadycznie. Z owoców najbezpieczniej jest podawać owoce leśne: jeżynę, malinę, poziomkę, borówkę. Unikaj też takich roślin jak groszek i fasola. Niedopuszczalnym jest podawanie karmy dla kotów lub psów.

Skutki niewłaściwej diety żółwi lądowych

W diecie nie powinno się znajdować białko pochodzenia zwierzęcego. Przekarmianie i nieodpowiednio ułożona dieta doprowadza do nadmiernych przyrostów objawiających się piramidyzacją skorupy. Natomiast niedobory mineralno-witaminowe powodują metaboliczne choroby kości – MBD (krzywica). Dla młodego, rosnącego żółwia już kilka tygodni niewłaściwej diety może przynieść nieodwracalne zmiany w budowie. Niezwykle pomocna jest tutaj suplementacja mineralno-witaminowa. Należy korzystać z preparatów sprawdzonych, zaufanych producentów, takich jak wspomniane wyżej Vigorept Mineral i Vigorept Multivit. Oprócz wapnia najistotniejsza jest suplementacja witaminami D3 i K2, warunkującymi wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego do krwi, a następnie regulującymi procesy włączania wapnia z krwi w budowę masy kostnej. Należy unikać preparatów wprowadzających dodatkową ilość fosforu, którego jest już wystarczająco dużo w diecie.

Dawid Krótki

Literatura

de Boer, M., Jansen, L. & Stumpel, J. (2019) Best Practice Guidelines for the Egyptian tortoise (Testudo kleinmanni), EAZA Reptile Taxon Advisory Group

Hatt, J M (2008). Raising giant tortoises. In: Fowler, M E; Miller, R E. Zoo and Wild Animal Medicine Current Therapy Ed. 6. St. Louis, 144-153

Jill Martin Fund, A. C., Highfield, N. (2008) Taking Care of Pet Tortoises, The Tortoise Trust

www.tortoisetrust.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *