Jak prawidłowo karmić żółwie wodno-lądowe?
Większość gatunków żółwi wodno-lądowych w zależności od etapu życia różni się znacznie pod względem stopnia mięsożerności i roślinożerności. Młode osobniki są mięsożercami, które żywią się bezkręgowcami wodnymi, rybami i larwami płazów. Jednak w miarę dojrzewania stają się oportunistycznymi wszystkożercami, które żywią się głównie roślinnością wodną. Chociaż dorosłe żółwie są przede wszystkim roślinożerne, uzupełniają dietę o pokarmy zwierzęce, gdy tylko nadarzy się okazja. Jak więc prawidłowo karmić żółwie wodno-lądowe?
Zmiana diety u żółwi wodno-lądowych
Wyjaśnię najpierw dlaczego dochodzi do zmiany diety u żółwi oraz jakie to ma konsekwencje. Ontogenetyczne zmiany diety z mięsnych na roślinne mają miejsce u kilku rodzin żółwi, w tym Emydidae, Chelidae i Cheloniidae. Zmianie diety często towarzyszy zmiana siedlisk. Stąd hipoteza, iż zmiany te mają podłoże ekologiczne. Innymi słowy są związane z różnicami w dostępności pokarmu w określonych siedliskach. Chociaż czynniki ekologiczne są prawdopodobnie ważne, fizjologia trawienia może również odgrywać ważną rolę.
Żółwie wodno-lądowe mają przewód pokarmowy stosunkowo prosty. Składa się on z jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelita cienkiego i jelita grubego. Wspólnym ujściem układów pokarmowego, wydalniczego i rozrodczego jest kloaka.
Młode osobniki z powodu ograniczeń w przyjęciu pokarmu nie są w stanie sprostać swoim wysokim wymaganiom żywieniowym na diecie roślinnej. Dlatego sięgają po pokarmy zwierzęce, które są bogate w energię i składniki odżywcze. Ponadto są stosunkowo łatwo trawione przez endogenne enzymy żołądka oraz jelita cienkiego kręgowców.
Tkanki roślinne są o wiele uboższe w energię i składniki odżywcze. Warto też pamiętać, że kręgowce nie posiadają enzymów zdolnych do rozkładania celulozy, głównego składnika ścian komórkowych roślin. W celu trawienia materiału roślinnego żółwie, jak wiele innych kręgowców, polegają na mikrobiologicznych symbiontach przewodu pokarmowego. Symbionty te fermentują składniki ściany komórkowej. W rezultacie powstają produkty uboczne w postaci krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które są wchłaniane przez zwierzę i wykorzystane jako źródło energii. Dorosłe żółwie mogą mieć większe trudności z poszukiwaniem zdobyczy zwierzęcej, niż młode. Ma to związek z mniejszą zwinność ruchów w strefie przybrzeżnej, w której przypuszczalnie występuje najwięcej potencjalnych ofiar.
Jak często karmić żółwie wodno-lądowe?
Młode w niewoli powinny być karmione codziennie. Podrośnięte, ale nadal intensywnie rosnące żółwie, karm 2 do 4 razy w tygodniu. Dorosłe, wyrośnięte okazy możesz karmić 1-2 razy na tydzień. Są wielkimi żarłokami i mogą instynktownie pobierać nadmiar pożywienia w ramach przygotowań do okresu jego niedoboru. Dlatego uważaj by nie przekarmiać zwierząt, gdyż prowadzi to do niebezpiecznej w skutkach otyłości. Podawaj taką ilość pożywienia, aby została ona zjedzona przed upływem 3 minut. Ilość spożytego pokarmu zależy od temperatury, a większość żółwi przestaje żerować poniżej 16oC. Pamiętaj również by niezwłocznie usunąć niezjedzone resztki pokarmu.
Unikaj czerwonego mięsa w diecie żółwi
Ponieważ żółwie wodno-lądowe w naturze jedzą organizmy wodne, karmienie ich czerwonym mięsem kręgowców lądowych jest niezwykle niebezpieczne. Wolno trawione czerwone mięso może powodować gromadzenie się toksyn w przewodzie pokarmowym żółwi. Jest to jeden z wielu powodów, dla których czerwone mięso nie powinno być włączane do diety żółwia. Poza tym, że jest to całkowicie nienaturalne źródło pożywienia, nie jest również korzystne odżywczo. Żółwie żyją dłużej i czerpią więcej korzyści z białka ryb, skorupiaków, owadów i roślin wodnych.
Suplementy dla żółwi wodno-lądowych
Jeżeli stosujemy w niewoli dietę opartą o świeże pokarmy pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego to należy uzupełniać ją preparatami mineralno-witaminowymi. W przypadku żółwi wodno-lądowych zadanie to jest mocno utrudnione, gdyż pobierają one pokarmy w wodzie. Preparaty mineralne i mineralno-witaminowe dla gadów mają zazwyczaj postać proszku, który uległby natychmiastowemu spłukaniu z powierzchni pokarmu.
Korzystając z dobrze zbilansowanych, gotowych karm dla żółwi wodno-lądowych takich jak Tropical Biorept W oraz Tropical Reptiles Hrebivore i Tropical Reptiles Carnivore zawierających wit. D3 i wapń z fosforem w odpowiedniej proporcji dodatkowa suplementacja mineralno-witaminowa nie jest wymagana.
Mam nadzieję, że teraz już wiesz jak karmić żółwie wodno-lądowe, by utrzymać je w doskonałej formie.
Dawid Krótki
Literatura
- Bouchard S., S., Bjorndal K., A. (2005) Ontogenetic Diet Shifts and Digestive Constraints in the Omnivorous Freshwater Turtle Trachemys scripta, Department of Zoology, University of Florida, Gainesville
- COSTA SILVEIRA E., SILVEIRA MASCARENHAS C., CORRÊA F., MÜLLER G. (2019) Diet of Trachemys dorbigni (Duméril & Bibron, 1835) (Testudines: Emydidae) in anthropic environments from southern Brazil, Pan-American Journal of Aquatic Sciences, 14(1): 42-50
- Pollock C. (2019) Care of Aquatic & Semi-Aquatic Turtles, lafeber.com
- Rawski M., Mans C., Kierończyk B., Świątkiewicz S., Barc A., Józefiak D. (2018) Freshwater turtle nutrition – a review of scientific and practical knowledge, Ann. Anim. Sci., Vol. 18, No. 1, 17–37
One thought on “Jak prawidłowo karmić żółwie wodno-lądowe?”