Biorept W

Czym karmić żółwie wodno-lądowe?

Zwiększająca się wiedza na temat fizjologii i wymagań pokarmowych żółwi wodno-lądowych sprawia, że ich żywienie staje się coraz łatwiejsze. Pomagają w tym doskonale zbilansowane karmy gotowe. Podpowiem czym karmić żółwie wodno-lądowe, by ich dieta była kompletna, a zwierzęta zdrowe.

Jak zbudowany jest przewód pokarmowy żółwi wodno-lądowych?

Przewód pokarmowy żółwi wodno-lądowych rozpoczyna się ostrymi listwami rogowymi (ramfotekami) zastępującymi zęby. To nimi, często pomagając sobie pazurami żółwie oddzielają kęsy pokarmu. Przełyk i żołądek są rozciągliwe. W naturze żółwie zwykle nie mają możliwości by codziennie najeść się do syta. Dlatego widoczna jest u nich tendencja do przejadania się jeżeli zaoferujemy im zbyt obfity posiłek. Żołądek żółwi jest głównym miejscem trawienia białka. Dalszym odcinkiem jest jelito cienkie, które bierze udział w trawieniu enzymatycznym węglowodanów i tłuszczy przy udziale soków trzustkowych i żółci wydzielanej w wątrobie. Jest to również miejsce wchłaniania składników pokarmowych. W jelicie grubym dochodzi do resorpcji wody i fermentacji mikrobiologicznej węglowodanów strukturalnych – włókna. Bakterie symbiotyczne rozkładają tam ściany komórkowe materii roślinnej. W efekcie powstają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które są wchłaniane przez zwierzę i wykorzystane jako źródło energii. Przewód pokarmowy żółwi zakończony jest kloaką, która jest wspólnym ujściem układów pokarmowego, wydalniczego i rozrodczego.

Czym żywią się żółwie wodno-lądowe w naturze?

Żółwie wodno-lądowe to obszerna grupa zwierząt licząca ponad 200 gatunków. Większość z nich odznacza się znacznym stopniem wszystkożerności. Jednak młode, szybkorosnące osobniki (w pierwszym półroczu życia potrafią podwajać swoją masę ciała co miesiąc) w swojej diecie mają głównie bezkręgowce wodne, małe ryby, ikrę i larwy płazów. W miarę zwiększania rozmiarów tempo wzrostu żółwi zmniejsza się, a w diecie zaczyna dominować roślinność wodna i bagienna. Przeczytaj więcej o ontogenetycznej zmianie diety u żółwi.

Pokarmy dla żółwi wodno-lądowych

Samodzielne zbilansowanie, w warunkach domowych, prawidłowej diety dla żółwi wodno-lądowych jest trudne. Czym więc karmić żółwie-wodno lądowe? Wychodząc naprzeciw potrzebom zwierząt i ich właścicieli firma Tropical przygotowała rozszerzoną ofertę pokarmów przeznaczonych dla tej grupy gadów. Stosując gotowe karmy pełnoporcjowe bez problemu można sprostać potrzebom żółwi właściwie w każdym wieku. Dlatego do karmy podstawowej – obecnego na rynku od wielu lat Biorept W, dołączyły miękkie granulaty. Biorept Supreme Young o  niewielkich rozmiarach granuli jest przeznaczony dla młodych żółwi wodno-lądowych. Natomiast Biorept Supreme Adult to pokarm dla zwierząt dojrzałych, charakteryzujący się obniżonym udziałem białka i tłuszczu. Co istotne, każdy z wymienionych pokarmów w swoim składzie zawiera wapń i fosfor w stosunku 2:1. Odpowiada to potrzebom pokarmowym gadów. Ponadto w celu zróżnicowania źródeł białka warto stosować w diecie żółwi pokarm Reptiles Carnivore, a dla gatunków o wysokim zapotrzebowaniu na składniki roślinne – Reptiles Herbivore.

Dieta naturalna versus pokarmy gotowe dla żółwi wodno-lądowych

Wysoką jakość pokarmów dla żółwi wodno-lądowych wytwarzanych przez Tropical potwierdziły badania naukowe przeprowadzone w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Szczegółowej analizie podlegały Biorept W i Biorept Supreme Young.

W doświadczeniu z udziałem młodych żółwi porównano wzrost i rozwój zwierząt żywionych wspomnianymi produktami i 12 składnikową dietą naturalną. W skład tej ostatniej wchodziły: owoce morza (krewetki, kalmary, omułki), podroby (wątroby i serca drobiowe), łosoś (całe, rozdrobnione ryby), larwy owadów (drewnojad i Hermetia illucens) oraz Gammarus.

Podczas testu wzrostowego nie odnotowano istotnych różnic w tempie wzrostu i rozwoju pomiędzy żółwiami żywionymi dietą naturalną, a pokarmami gotowymi (Biorept W i Biorept Supreme Young). Świadczy to o pokryciu przez każdy z pokarmów potrzeb żywieniowych młodych, rosnących żółwi wodno-lądowych. Ponadto nie wykazano różnic w jakości wody spowodowanych podawaniem analizowanych pokarmów. Warto jednak zaznaczyć, że zwierzęta żywione pokarmami firmy Tropical odznaczały się znacznie intensywniejszym wybarwieniem skóry i pancerza.

Ile powinien jeść żółw wodno-lądowy?

Przy stosowaniu pełnoporcjowych pokarmów gotowych o niskiej zawartości wody podajemy taką ilość, która nie przekracza objętością wielkości głowy żółwia. W przypadku większych zwierząt warto posługiwać się również kryterium wagowym – nie przekraczać dawki 1% masy ciała podawanej w trakcie jednego posiłku. Po zakończonym żerowaniu – po okresie 5 do 10 minut niezwłocznie należy usunąć niezjedzone resztki. Ilość spożytego pokarmu zależy od temperatury, a większość żółwi przestaje żerować poniżej 16oC.

Czy stosując pokarmy gotowe należy je suplementować?

W związku z kompletnością diet pełnoporcjowych i możliwością zastosowania diet uzupełniających nie ma potrzeby suplementowania diety opartej na gotowych pokarmach marki Tropical. Pokarmy te są odpowiednio zbilansowane pod względem wartości odżywczych, w tym witamin i minerałów. Jednak w przypadku stosowania diety naturalnej należy uzupełniać dietę żółwi preparatami mineralno-witaminowymi np. Vigorept Multivit i Vigorept Mineral. Można dodawać je do pokarmów, które zestala się za pomocą żelatyny w formę ciasta, galaretki (tzw. shrimp mix). Pamiętaj, by stosunek wapnia do fosforu w diecie wynosił przynajmniej 2:1. Nadmiar białka i tłuszczu powoduje zbyt szybki wzrost, otyłość, tworzenie się kamieni w pęcherzu i nerkach, a przy niedoborze wapnia i wit. D3 chorobę metaboliczną kości (MBD).

Dawid Krótki

One thought on “Czym karmić żółwie wodno-lądowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *