Autorzy

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Hydrobiolog, ekspert ds. żywienia i hodowli ryb ozdobnych, pasjonatka akwarystyki. Ceniona prelegentka wielu szkoleń i sympozjów akwarystycznych. Autorka artykułów publikowanych na łamach krajowych i zagranicznych magazynów, m.in. „Nasze Akwarium”, „Magazyn Akwarium”, „Planeta Zwierząt”, „Tanganika”, „Fauna & Flora”, „Pet Market”, „Aquafeed Magazine”, „Pet Worldwide” oraz publikacji Wrocławskiego Towarzystwa Akwarystycznego.

Ukończyła studia na kierunku Ochrony Środowiska – specjalizacja Ochrona Wód Powierzchniowych na Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy), następnie obroniła doktorat
na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt z zakresu szeroko pojętej hydrobiologii i rybactwa śródlądowego. Od roku 2001 jest członkiem Wrocławskiego Towarzystwa Akwarystycznego (WTA).
W latach 2005-2008 była jego prezesem.

Dawid Krótki

Absolwent Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Hodowca afrykańskich i południowoamerykańskich pielęgnic. Znawca żywienia i hodowli gadów, płazów oraz wszelkiego rodzaju bezkręgowców. Autor wielu publikacji na temat akwarystyki i terrarystyki. Od najmłodszych lat zafascynowany światem fauny i flory. Swoje pasje rozwija w pracy zawodowej.

Prywatnie muzyk amator. W wolnym czasie zajmuje się produkcją muzyki reggae i dub. Gra w zespole „Shashamane” na instrumentach klawiszowych.

Bartek Stańczyk

Biolog morski, absolwent Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii na Uniwersytecie Łódzkim. Autor popularnego bloga poświęconego akwarystyce morskiej Reefhub.pl. Od 2018 roku ekspert Tropical ds. produktów dedykowanych zbiornikom morskim – Marine Power.

Pasjonuje go podwodne życie w morzach i oceanach, a kolorowe rafy koralowe sprawiły, że postanowił poznać ich świat jak najdokładniej. Uczestniczył w projektach badawczych z zakresu konserwacji bioróżnorodności na rafach koralowych na Oceanie Indyjskim. Od lat promuje odpowiedzialną akwarystykę morską. Dzięki zdobytej wiedzy z sukcesem prowadzi akwaria morskie, przekazując swoje doświadczenia innym akwarystom.

Michał Wyskiel

Związany z zoologią od 15 lat. Specjalista ds. chemii wody, propagator wykorzystania fitoremediacji w oczyszczaniu wód. Autor artykułów o chemii i mikrobiologii w środowisku wodnym. Zwolennik łączenia zalet akwariów typu „low-tech” i „high-tech”. Zawsze otwarty na nowe pomysły i projekty. 

Zamiłowanie do akwarystyki wyniósł z domu rodzinnego, gdzie zawsze w honorowym miejscu stało akwarium. Już w czasach szkolnych uczęszczał gościnnie na wykłady z zakresu fizyki, biologii i chemii na kilku uczelniach wyższych. Niedługo później został wyróżniony m.in. za swoje badania na temat rozwoju Artemia salina w różnych warunkach środowiskowych.

Od 2016 roku prowadzi sklep zoologiczny Ocelot-Zoo w Gliwicach, gdzie zawsze można liczyć na fachową pomoc i poradę

Maciek Koczko

Maciek Koczko

Akwarystyką zajmuje się od 35 lat . Ostatnie 10 lat poświęcił głównie zgłębianiu wiedzy o zbrojnikach, które z powodzeniem rozmnaża. Swoją ogromną wiedzą akwarystyczną i doświadczeniem chętnie dzieli się z innymi akwarystami. Możecie z nim porozmawiać na grupach fb, których jest założycielem:

Moje zbrojniki profesjonalnie

Akwarystyka – Eksperci doradzają

Prowadzi również stronę www.zbrojnikowate.pl