Gady i płazy dla początkujących
Przypuszczam, że jesteś na tym etapie przygotowań do założenia pierwszego terrarium, kiedy w Twojej głowie kłębi się mnóstwo pytań i pomysłów. Jednym z nich jest z pewnością to, który gatunek płaza albo gada wybrać. Zdecydowanie powinny to być gady i płazy odpowiednie dla początkujących.
Gady i płazy dla początkujących, czyli jakie?
Pierwsze doświadczenia terrarystyczne najlepiej zdobywać w trakcie hodowli gatunków znanych z odporności. To gatunki dobrze zaadaptowanych do życia w terrarium, o niezbyt wygórowanych wymaganiach pokarmowych. Z płazów możesz zainteresować się np. aksolotlem meksykańskim (Ambystoma mexicanum). Pamiętaj jednak, że aby zapewnić mu prawidłowe warunki, koniecznie musisz zaopatrzyć się w chłodziarkę. Jeżeli nie wchodzi to w grę, pomyśl o takich płazach jak: żaba szponiasta (Xenopus laevis), kumak dalekowschodni (Bombina orientalis), ambystoma tygrysia (Ambystoma tigrinum).
Gatunki gadów odpowiednie dla początkującego terrarysty to: wąż zbożowy (Pantherophis guttatus), wąż mahoniowy (Lamprophis fuliginosus), gekon orzęsiony (Correlophus ciliatus), eublefar lamparci (Eublepharis macularius), legwan obrożny (Crotaphytus collaris), agama brodata (Pogona vitticeps), agama błotna (Physignathus cocincinus), anolis zielony (Anolis carolinensis), żółw stepowy (Testudo horsfieldii) żółwie wodno-lądowe (np. żółw chiński (Chinemys reevesii)).
Gdzie kupować zwierzęta terraryjne?
Ważną kwestią jest również sam zakup zwierzęcia. Zakupu zwierząt egzotycznych najlepiej dokonać w specjalistycznym sklepie zoologicznym lub bezpośrednio u hodowcy polecanego przez innych hobbystów. Przyjęcie takiej strategii wyklucza obawę, że nowy podopieczny będzie w złej formie, a przygodę z terrarystyką rozpoczniesz od zmagań z jego słabą kondycją lub chorobą. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie lokalnych targów, giełd czy wystaw terrarystycznych, gdzie można poznać hodowców, innych hobbystów i osobiście zapytać ich o praktyczne aspekty chowu interesującej Cię grupy zwierząt. Takie rozmowy to cenne źródło wiedzy. Bądź jednak czujny i weryfikuj uzyskane informacje, nie zapominając o zdrowym rozsądku.
Jakie są objawy złej kondycji lub choroby u gadów i płazów?
Nabywając wybrany gatunek zwierzęcia do terrarium, zwróć uwagę na jego kondycję i zachowanie.
To powinno Cię zaniepokoić:
- wychudzenie – najłatwiej to ocenić po okolicy miednicy i nasady ogona,
- otłuszczenie – zwierzę wygląda nienaturalnie, jak nadmuchane, skóra napięta bez zmarszczek,
- obecność pasożytów, np. roztoczy, kleszczy – często u zwierząt z odłowu,
- brak reakcji na otoczenie – apatia, osowiałość,
- zabrudzone okolice kloaki – kloaka niedomknięta, wyraźnie ubrudzona,
- stany zapalne skóry – ropiejące otarcia lub rany, zniekształcone lub odchodzące łuski
- zapadnięte lub ropiejące oczy,
- wysięk z nozdrzy,
- deformacje kończyn, pyska, kręgosłupa.
W przypadku stwierdzenia takich objawów najlepiej zrezygnować z zakupu.
Dawid Krótki