Żółw chiński (Mauremys reevesii)

Żółw chiński (Mauremys reevesii) – mały żółw wodno-lądowy

Żółw chiński (Mauremys reevesii) to dobry wybór na początek przygody z terrarystyką, ponieważ jest jednym z mniejszych gatunków żółwi wodno-lądowych i potrafi wybaczyć niewielkie błędy początkującego terrarysty. Ten gatunek stał się bardzo popularny, gdy zakazano handlu żółwiami ozdobnymi (Trachemys scripta). Stało się to po wpisaniu tego gatunku na listę gatunków inwazyjnych w naszym kraju.

Jak wygląda żółw chiński (Mauremys reevesii)?

Mauremys reevesii to gatunek żółwia wodno-lądowego z rodziny Geoemydidae. Jak wszystkie żółwie, należy do gromady gadów, o czym świadczą m.in.: sucha, słabo przepuszczalna skóra, zmiennocieplność oraz składanie jaj w wapiennych skorupkach na lądzie. Żółwie dzięki pancerzowi nie przypominają żadnego innego zwierzęcia i wciąż nieznane jest ich dokładne pochodzenie.

Pancerz powstał z połączenia żeber i wyrostków ościstych kręgów, które tworzą kostne płyty. Płyty pokrywają zrogowaciałe tarczki, które stanowią zewnętrzną warstwę skorupy. Skórę głowy, ogon i kończyny pokrywają mniejsze i większe łuski. Głowa osadzona jest na ruchomej szyi i może być wciągana pod pancerz w razie zagrożenia. Szczęki nie mają zębów, zamiast tego są wyposażone w ostre listwy rogowe, które stale rosną i podlegają ścieraniu. Oczy żółwi mają ruchome powieki. Kończyny są wyposażone w pazury, a pomiędzy palcami znajduje się błona pławna. Żółw chiński dorasta do ok. 15 cm długości pancerza i posiada ogon o podobnej długości.

Występowanie żółwia chińskiego

Żółw chiński zamieszkuje: Chiny, Koreę Północną, Koreę Południową, Hongkong, Tajwan i Japonię. Podejrzewa się, że populacja japońska to efekt historycznego, sztucznego wsiedlenia tego gatunku.

Ile żyje żółw chiński?

Jeżeli zapewni mu się odpowiednio urządzone akwaterrarium, właściwą dietę i opiekę, żółw chiński może żyć w niewoli ponad 20 lat.  

Akwaterrarium dla żółwia chińskiego

Dla żółwia chińskiego należy przygotować akwaterrarium o wymiarach min. 80 x 40 x 40 cm. Dwa pierwsze wymiary to powierzchnia dna. Może zaadoptować na te potrzeby akwarium z zainstalowaną stabilną wyspą, na którą żółw może swobodnie wejść. Nad częścią lądową należy zawiesić źródła promieniowania UVB i ciepła w postaci odpowiednich żarówek i promienników. Należy pamiętać o tym, by źródło ciepła umieścić w bezpiecznej odległości uniemożliwiającej oparzenie się żółwia. Ze źródła UVB można zrezygnować, jeśli żółw ma zapewnioną urozmaiconą dietę zawierającą odpowiednią ilość wapnia i witaminy D3, jak np. karmy firmy Tropical.

Żółw chiński (Mauremys reevesii)
Żółw chiński (Mauremys reevesii)

Temperatura pod źródłem ciepła punktowo powinna wynosić około 32-35°C. Natomiast temperatura wody powinna wynosić ok. 23-26°C. Bardzo ważne jest utrzymanie wody w czystości poprzez wydajną filtrację i okresowe, częściowe jej podmiany. Warto zaszczepić akwarium bakteriami wspomagającymi i przeprowadzającymi rozkład związków amonowych – doskonale nadają się do tego produkty Tropical Bacto-Active i Tropical Nitri-Active.

Co je żółw chiński?

Żółw chiński w młodości jest drapieżnikiem. W naturze żywi się bezkręgowcami wodnymi takimi jak: krewetki, ślimaki i larwy owadów, oraz drobnymi kręgowcami w postaci: rybek, małych płazów i ich kijanek. Jednak wraz z wiekiem w jego diecie coraz większy udział mają glony i roślinność wodna. Dlatego dorosłe żółwie chińskie są wszystkożercami z dużym udziałem pokarmów roślinnych.

Z pokarmów gotowych firmy Tropical dla tego gatunku można polecić: Biorept W, Biorept Supreme Young i Biorept Supreme Adult oraz pokarmy Reptiles Carnivore i Reptiles Herbivore.

Czy żółw chiński choruje?  

Żółwie chińskie to silne i odporne zwierzęta. Prawidłowo utrzymywane i żywione nie są podatne na typowe schorzenia. Najczęstszymi dolegliwościami są przeziębienia i zapalenie spojówek. Dochodzi do nich przede wszystkim, kiedy nie zapewnimy żółwiom odpowiedniego zakresu temperatur oraz gdy akwaterrarium znajduje się w miejscu narażonym na częste przeciągi i nagłe duże skoki temperatury. Niedobory witaminy A sprzyjają chorobom oczu, takim jak m.in. zapalenie spojówek. Dlatego ważne są zróżnicowana dieta i stosowanie pokarmów zbilansowanych, zawierających witaminy.

Czy żółw chiński nadaje się do akwarium z rybkami?

Żółw chiński nie nadaje się do akwarium z rybkami, ponieważ potrzebuje swobodnego wyjścia na suchą wyspę, gdzie może się wygrzać pod źródłem ciepła i UVB. Mógłby też podgryzać lub zjeść mniejsze i mniej zwinne rybki akwariowe. Nie oznacza to, że w części wodnej akwaterrarium nie możemy utrzymywać ryb jako urozmaicenia zbiornika. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej jakości wody i mieć na uwadze, że żółw może takie ryby potraktować jak pokarm.

Czy żółw chiński gryzie?

Żółw chiński potrafi boleśnie ugryźć, nierzadko do krwi. Co prawda nie posiada zębów, ale zamiast tego dysponuje listwą rogową, dzięki której może odrywać kęsy pokarmu. Na szczęście siła jego ugryzienia i rozmiar szczęk są zdecydowanie mniejsze od jego amerykańskich krewniaków z rodzajów Trachemys czy Pseudemys.

Dawid Krótki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *