Isospody

Równonogi – idealna ekipa sprzątająca do terrarium

Równonogi (Isopoda) to małe skorupiaki, które będą świetnymi zwierzętami domowymi dla posiadaczy mniejszych terrariów. Są fascynującym obiektem obserwacji, do tego są łatwe w pielęgnacji i mało wymagające. Jednak by utrzymać je w zdrowiu, należy zapewnić im odpowiednie środowisko i warunki do życia. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć idealne terrarium dla równonogów.

Terrarium dla równonogów

Równonogi lubią wilgoć, dlatego ważne jest, aby stworzyć terrarium, które taką wilgoć zapewni. W tym celu zastosuj podłoże z łupin orzecha kokosowe np. Tropical Bioterra lub Tropical Cocochips. Pamiętaj o regularnym zraszaniu terrarium, aby utrzymać w nim odpowiednią wilgotność. Warto jednak wspomnieć, że niektóre gatunki równonogów żyją w stosunkowo suchym klimacie, np. Śródziemnomorskim. W ich przypadku zraszanie terrarium nie musi być takie częste.

Porcellionides pruinosus prosionek opylony
Porcellionides pruinosus, czyli prosionek opylony to mierzący ok. 10 mm długości, szybko poruszający się równonóg, który posprząta każde terrarium. Dostępna jest również odmiana „orange”.

Mimo, że równonogi czasem żywią się grzybami, trzymanie ich w terrarium o bardzo dużej wilgotności nie jest najlepszym pomysłem. Pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji w terrarium. Pozwoli to zachować równonogi w dobrej formie. W tym celu możesz użyć do przykrycia terrarium pokrywy z siatki lub przeźroczystej pokrywy z dziurkami. Umożliwi to cyrkulację powietrza w terrarium i jednocześnie uniemożliwi równonogom ucieczkę. Ogólnie rzecz biorąc, szklane akwaria lub terraria, które nie mają przesuwanych drzwi są lepsze, aby zapobiec ucieczce równonogów. Hodowcy używają też czasem zmodyfikowanych plastikowych pudełek.

Prosionek Porcellio laevis
Prosionek Porcellio laevis to stosunkowo duży (do 25 mm), łatwy w hodowli i ładnie wyglądający gatunek równonoga, który może być częścią ekipy sprzątającej terrarium, zwierzątkiem domowym lub nawet zwierzęciem karmowym.

Najczęściej hodowane gatunki równonogów są pochodzenia tropikalnego, dlatego w terrarium utrzymuj temperaturę między 15-28°C. Ważne jest, aby ściśle tę temperaturę monitorować.

Równonogi nie jedzą zdrowych roślin, więc ich lokum można ładnie udekorować żywymi roślinami. Ponieważ większość gatunków równonogów spędza znaczną część czasu zagrzebana pod ziemią, rośliny nie mają dla nich większego znaczenia.  

Czym karmić równonogi?

Równonogi są wszystkożerne, więc będą jeść różne pokarmy, w tym owoce, warzywa i rozkładające się liście. Pamiętaj o zapewnieniu źródła wody w terrarium, stosując np. naczynie z wodą lub system zraszania. Oprócz świeżych pokarmów i liści lub kory, doskonałym źródłem białka i innych ważnych dla równonogów składników odżywczych są pokarmy płatkowane dla ryb. Możesz użyć np. Tropical Supervit, Tropical Spirulina Super Forte lub Tropical 3-Algae Flakes. Aby dostarczyć równonogom błonnika, możesz też stosować namoczone tabletki dla roślinożernych zbrojników. Ponieważ równonogi są mocno opancerzone, potrzebują w swojej diecie dodatkowego źródła wapnia. Najłatwiej podać je w postaci sproszkowanego suplementu lub kawałka kości mątwy.

prosionki Porcellio laevis
Ciekawskie prosionki Porcellio laevis sprawdzają pokarm dla gekonów w terrarium dzielonym z gekonami nowokaledońskimi z rodzaju Rhacodactylus. Warto zwrócić uwagę na miskę wypełnioną wapniem po lewej stronie, z której korzystają zarówno gekony, jak i równonogi.

Dlaczego ekipa sprzątająca?

Równonogi potrafią przystosować się do wielu różnych sytuacji, dlatego część terrarystów decyduje się wprowadzić je do zbiorników z innymi łuskowatymi zwierzętami domowymi. Ponieważ żywią się resztkami, niezjedzonym pokarmem, a nawet odchodami idealnie sprawdzają się jako ekipa sprzątająca. Ponadto są tak dobre w ukrywaniu się, że mogą funkcjonować nawet w terrariach z gekonami.

Porcellio laevis
Zbliżenie na prosionka Porcellio laevis

Jako że ilość gatunków łatwo dostosowujących się do życia w terrarium jest dość duża, łatwo jest się od tych niezwykłych stworzeń uzależnić. Dlatego nie dziwi wcale moda na ich hodowlę. Możesz je znaleźć w lokalnych sklepach zoologicznym lub na wystawach gadów (i innych zwierząt), bo tam również na pewno się pojawiają!

Trichorhina tomentosa stonogi tropikalne
Stonogi tropikalne (Trichorhina tomentosa) są idealne do wiwariów z żabami i innych bioaktywnych zbiorników. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary są mało widoczne i nie są zjadane, a same żywią się wszelkiego rodzaju resztkami i zgniłymi częściami roślin.
Porównanie wielkości dorosłego Porcellio laevis i Trichorhina tomentosa.

Jak dbać o równonogi?

Utrzymuj terrarium w czystości. Regularne sprzątanie jest konieczne dla utrzymania równonogów w dobrym zdrowiu. Usuwaj niezjedzony pokarm i odchody, a także okresowo czyść podłoże.

równonogi
Ze względu na ich mechanizm obronny zwijania się w pancerzu, niektóre równonogi są czasami określane jako „roly poly” lub „pill bug”. Najczęściej należą do rodziny równonogów Armadillidiidae.
Bardziej płaskie gatunki równonogów są czasami nazywane „stonogami”, ale nie ma naukowego rozróżnienia między tymi nazwami zwyczajowymi.
 

Stosując się do tych prostych wskazówek, możesz stworzyć idealne terrarium dla równonogów, tak by były zdrowe i zadowolone. Równonogi to fascynujące stworzenia, które przy odpowiedniej opiece doskonale rozwijają się w terrarium.

Stephan Ettmar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *