L-519 Ancistrus sp. Rio Itenez

Ancistrus sp. „Rio Itenez” (Kiefneri II)  znany jako L-519 – porady hodowcy

Ancistrus sp. „Rio Itenez” (L-519) został odkryty 3 lata temu (2019) przez Gerharda Kiefnera w rzece Rio Itenez w Boliwi. Warto zwrócić uwagę, że na terenie Brazylii rzeka ta nosi nazwę Guapore. Ten niezwykle atrakcyjny ancistrus szybko trafił na listę najbardziej pożądanych gatunków ryb wśród miłośników rodziny Loricariidae.

Jak wygląda Ancistrus sp. „Rio Itenez” (L-519)?

Jest to jeden z mniejszych gatunków ancistrusów. Dorosłe samce w wieku ok 3 lat osiągają zaledwie 9 cm długości, samiczki są nieco mniejsze. Oprócz niewielkich rozmiarów gatunek wyróżnia naprawdę ciekawe ubarwienie. Ciało Ancistrus sp. „Rio Itenez” (L-519) pokrywa wzór podobny do marmuru.

Samce, jak to u ancistrusów, posiadają solidne poroże na pysku. Warto jednak pamiętać, że samiczki tez maja małe wąsiki, co sprawia że u młodych ryb o długości do ok. 5-6 cm można popełnić błąd określając płeć tylko na tej podstawie.

Jakie wymagania ma Ancistrus sp. „Rio Itenez” (L-519)?

W odróżnieniu od wielu odmian barwnych typowego zbrojnika hodowlanego, L-519 potrzebuje wody znacznie kwaśniejszej i bardzo miękkiej. Źródła podają, że woda w środkowym biegu rzeki Itenez ma pH 6,9 i przewodność 24 mS. Natomiast w dolnym odcinku odczyn wody ma wartość 6,4 pH, a przewodność wynosi 22 mS. Udało mi się porozmawiać z Panem Gerhardem Kiefnerem, który w miejscu odłowu tych ryb zanotował następujące parametry: odczyn 6,0 pH, przewodność 20 mS. Dlatego tak ważne jest zapewnienie tym rybom w akwariach wody miękkiej o pH poniżej 7. Zwłaszcza, jeżeli chcemy je z powodzeniem rozmnażać. Zwrócę tu jeszcze uwagę na fakt, że w twardszej wodzie ikra często bieleje, gdyż nie ulega zapłodnieniu.

Co do temperatury wody, najlepiej utrzymywać ją w zakresie od 26 do 28oC.

Rozmnażanie L-519

Ryby dojrzewają dość szybko bo już 10-12 miesięczne osobniki mogą przystopować do tarła. Z racji niewielkich rozmiarów ryb, ziaren ikry nie jest zbyt wiele. Standardowo ok. 30-40 sztuk. Ryby wycierają się w ceramicznych bądź drewnianych grotach.

W zalecanej temperaturze młode wylegają się po ok. 5-6 dniach. Kolejne 4-5 dni zajmuje im resorpcja woreczka żółtkowego. Po tym czasie zaczynają samodzielnie pływać w poszukiwaniu pokarmu.

Młode rosną dość szybko i w wieku ok. roku są już gotowe do przedłużenia istnienia gatunku. Gdy zapewni się tarlakom odpowiednie warunki sam rozród Ancistrus sp. „Rio Itenez” (L-519) jest łatwy. Dlatego od chwili gdy po raz pierwszy gatunek trafił na rynek jego cena gwałtownie spadla. W efekcie czego, ten piękny ancistrus stał się bardziej dostępny również dla „ normalnego „ akwarysty :), a nie tylko dla szaleńców zbrojnikowych wydających krocie na rzadkie gatunki ryb.

Czym karmić młode ancistrusy?

Młode można karmić tym samym pokarmem co ryby dorosłe ale w mniejszym rozmiarze. Z racji, że są to ryby roślinożerne, odpowiednie będą pokarmy granulowane na bazie spiruliny i innych alg. Młodym ancistrusom można też podawać dwa razy w tygodniu pokarmy wieloskładnikowe i wysokobiałkowe np. Krill Gran lub D-Allio Plus Granulat. Świetnie się sprawdza również płytka ceramiczna pokryta zaschniętym pokarmem Gel formula for herbivorous, na której młode ryby będą żerować To jednak nie wszystko, warto w akwarium z młodymi umieścić jakiś stary korzeń i liście np. dębu czy ketapangu

Maciek Koczko

One thought on “Ancistrus sp. „Rio Itenez” (Kiefneri II)  znany jako L-519 – porady hodowcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *