Świecik kongijski (Phenacogrammus interruptus) – kąsacz z Afryki
Świecik kongijski, zwany też kongolańskim (Phenacogrammus interruptus) to przepiękny przedstawiciel rodziny alestesowatych (Alestidae). Jest to jedna z rodzin bardzo licznego w gatunki rzędu ryb kąsaczokształtnych.
Charakterystyka
Świecik kongijski (Phenacogrammus interruptus) zamieszkuje niewielkie leśne strumienie i zbiorniki wodne w lasach deszczowych środkowego i dolnego dorzecza rzeki Kongo na terenie Demokratycznej Republiki Kongo. Jest to ryba o nietuzinkowej urodzie, a przy tym dość duża. Samce dorastają do 8 cm długości, a samiczki 6 cm. Ich ciało mieni się kolorem niebieskim, fioletowym i zielonym. Bardzo charakterystyczna dla tego gatunku jest żółtopomarańczowa pręga biegnąca wzdłuż tułowia. Samce są nie tylko większe, ale też intensywniej ubarwione. Ponadto u samców dodatkową ozdobą jest wydłużona, łukowato wygięta płetwa grzbietowa oraz wydłużone środkowe promienie płetwy ogonowej. W sklepie zoologicznym nie zobaczysz całej urody tych ryb. Na ogół są sprzedawane młode, jeszcze niewybarwione osobniki. Niech Cię to nie zniechęci. W domowym, odpowiednio zaaranżowanym akwarium zachwycą Cię swoimi barwami i pierzastymi płetwami.
Akwarium dla świcików kongijskich
Świecik kongijski (Phenacogrammus interruptus) to ryba stadna i, jak już wspomniałam, dosyć duża, dlatego akwarium dla tego gatunku powinno mieć pojemność ok. 240 litrów. W takim zbiorniku można pielęgnować stado liczące 10-20 osobników. Pamiętaj, że stado, w którym będą się czuły bezpiecznie to co najmniej 5-6 ryb. Jak wielu przedstawicieli kąsaczoksztatłnych, również świeciki bywają płochliwe. W akwarium koniecznie powinny znaleźć się rośliny, wśród których ryby znajdą schronienie. Sadząc je, pamiętaj o pozostawieniu przestrzeni do pływania. Do dekoracji akwarium możesz użyć też korzeni i kamieni. Temperaturę wody utrzymuj na poziomie 25-26°C. Świeciki preferują wodę miękką (5-10°dGH) i lekko kwaśną 6,0-6,5 pH. Możesz łączyć je z innymi rybami o podobnych wymaganiach. Unikaj jednak gatunków, które mogłyby obgryzać świecikom płetwy.
Co jedzą świeciki kongijski?
W naturze ryby te żywią się owadami, skorupiakami, algami. W akwarium chętnie akceptują wszystkie rodzaje pokarmu. Warto pamiętać, że dodatek pokarmów żywych i mrożonych doskonale będzie wpływał na ich wygląd i gotowość do tarła. Polecane pokarmy gotowe to zarówno produkty wieloskładnikowe, np. Vitality & Color, Africa Carnivore, Krill Flake, Supervit, Supervit Mini Granulat, Red Mico Colour Sticks, jak również te z dużym udziałem składników roślinnych, np. Africa Herbivore size S, Super Spirulina Forte i 3-Algae Flakes.
Rozmnażanie świecików kongijskich
Ryby przeznaczone do rozrodu należy umieścić w specjalnie przygotowanym akwarium. Na dnie powinien znajdować się ruszt tarliskowy, względnie mech. Można umieścić rośliny w doniczkach. Woda powinna być ciepła (ok. 27°C), miękka i lekko kwaśna. W tak przygotowanym akwarium umieszczamy grupę ryb z przewagą samców. Jedna samica składa przeciętnie ok. 200 jaj. Po tarle dorosłe ryby odławiamy. Młode wylęgają się po ok. 6 dniach. Po resorpcji woreczka żółtkowego należy rozpocząć karmienie narybku pierwotniakami. W miarę ich wzrostu można wprowadzać naupliusy artemii oraz pokarmy w formie proszku, np. Pro Defence Micro size.