Akwaryści na wakacjach: jak wybrać miejsce do snorkelingu?

Akwaria, a zwłaszcza zbiorniki z rybami tropikalnymi, to taki wycinek przyrody, którym możemy cieszyć oko w czterech ścianach. Wielu osobom trudno sobie jednak wyobrazić, jak naprawdę wyglądają naturalne biotopy ich pupili. A czy jest lepszy sposób, żeby się przekonać niż zobaczyć je na własne oczy? Wakacje wiążą się często z szeregiem kompromisów. Finanse i rodzina nie każdemu pozwalają na wybranie się na profesjonalne safari dla nurków i dlatego wiele osób nawet nie próbuje zobaczyć, jak naprawdę żyją ich podopieczni w swoich naturalnych siedliskach. Ja tymczasem zapewniam, że nawet na weekendowym rodzinnym wypadzie i przy ograniczonym sprzęcie można poczynić całych szereg ciekawych obserwacji. Trzeba tylko zaplanować wszystko nieco wcześniej, wybrać odpowiednie miejsce do snorkelingu i maksymalnie wykorzystać czas, którym dysponujemy!

Sprzęt do snorkelingu

Zacznijmy od potrzebnego sprzętu. Aby móc przez dłuższy czas obserwować, co dzieje się pod powierzchnią wody, potrzebujesz maski i rurki. Jeśli masz tendencję do poparzeń słonecznych, rozważ pływanie w koszulce i spodenkach, bo olejki przeciwsłoneczne lubią się zmywać w wodzie. Do snorkelingu w chłodniejszych wodach doskonale nadają się koszulki neoprenowe, a nawet pianki dla surferów. Jeśli nurkujesz w otwartych wodach, mogą też przydać się płetwy. W przypadku skalistych strumieni lub obszarów przybrzeżnych lepszym wyborem będą buty do pływania.

Skalny basen w górskim strumieniu w Chapada Diamantina, Brazylia.
Skalny basen w górskim strumieniu w Chapada Diamantina, Brazylia. Mimo brązowej od garbników wody widoczność jest całkiem dobra.
Snorkeling w skalnym basenie w górskim strumieniu w Chapada Diamantina, Brazylia.
Ryb, bezkręgowców wodnych czy żółwi zawsze najlepiej szukać w miejscach zacienionych.

Czym robić zdjęcia pod wodą?

Sprzętu do robienia zdjęć pod wodą jest cała masa, od naprawdę budżetowych opcji po w pełni profesjonalne urządzenia. Od wodoodpornych toreb na telefony komórkowe, przez aparaty cyfrowe do robienia zdjęć pod wodą, po kamery 4k i wodoodporne futerały na lustrzanki – arsenał gadżetów jest niebywale bogaty. Ja jestem fanem sprzętu Olympus serii Tough, z którego korzystam od 2006 roku, ale sprzęt można wybrać wedle upodobań. Pod wodą lepiej robić zdjęcia szybkimi seriami niż polować na idealne ujęcie, co jest mocno utrudnione przy szybko pływających rybach i znoszącym Cię prądzie. Jestem pewien, że choć kilka z nich okaże się udanych!

Trzy gatunki wargaczowatych w zatoce na Sardynii. Podczas nurkowania uważaj na jeżowce!
Ukwiały to fascynujące organizmy, ale pamiętaj, by ich nie dotykać.

Jak wybrać najlepsze miejsce do snorkelingu?

Oprócz sprzętu ważny jest również miejsce do snorkelingu. Podobnie jak w akwarium, ryby nie lubią pływać tam, gdzie nie ma żadnych kryjówek. Dlatego nie znajdziesz ich na środku zatoki. Lepiej poszukać przy wybrzeżu, wypatrując skał, wśród których mogą znaleźć schronienie. Piaszczyste plaże są świetne do kąpieli, ale piasek na dnie wody powoduje jej zamulenie. W większości przypadków bardziej przejrzystą wodę będą miały plaże żwirowe lub kamieniste.

miejsce do snorkelingu

Najlepsze miejsca do nurkowania ciężko czasem dostrzec z poziomu plaży, ale generalna zasada jest taka, żeby trzymać się z dala od otwartych wód i szukać wystających z wody skał i kamieni, jak na tym zdjęciu.

Na tego typu otwartych wodach rzadziej można spotkać ryby ze względu na brak dostępnych kryjówek.
Lepiej szukać pod skałami i w ich pobliżu, jak na tym zdjęciu.

Kogo możesz spotkać pod wodą?

Jeśli interesują Cię konkretne gatunki, poczytaj, gdzie żyją, i pamiętaj, że najwięcej ryb spotkasz zawsze w okolicy podwodnych głazów. W morzu śródziemnym w ciągu 1-2 godzin nurkowania z rurką możesz bez problemu zobaczyć ponad 19 różnych gatunków ryb. Oczywiście w rafach koralowych, takich jak w Morzu Czerwonym, będzie ich więcej, ale też miejsca te będą trudniej dostępne. A w kwestii dostępności: Zawsze przestrzegaj lokalnych przepisów dotyczących obszarów o ograniczonym dostępie czy obszarów do żeglowania, aby zapobiec wypadkom.

Tripterygion delaisi żyje pomiędzy skałami zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią. A jednak wcale nie jest ją łatwo wypatrzeć
Aidablennius sphynx żyją w wodzie o głębokości do 0,5 m, zatem łatwo je obserwować, jeśli tylko uda się je dojrzeć, bo mają zaledwie 6 cm długości.

Jak zawsze, gdy znajdujesz się na łonie natury, dbaj o środowisko i pamiętaj, że nawet w miejscach, gdzie jest dużo ludzi, możesz napotkać organizmy, które mogą Ci zrobić krzywdę. Meduzy i ukwiały mogą powodować paskudne podrażnienia skóry, kolce jeżowców wcale niełatwo usunąć, a kraby mogą mocno szczypać. A co najważniejsze: Nie zostawiaj w wodzie nic poza śladami swoich stóp na dnie i niczego z wody nie zabieraj!

Rybom w ławicach takim jak prażma ciężko zrobić dobre zdjęcie. Znacznie łatwiej fotografuje się ryby żyjące w pojedynkę.
Cefal w pobliżu skał, które zamieszkiwane są przez inne gatunki niż te żyjące na otwartych wodach. Takie widoki można podziwiać bez końca!
Nawet w morzu śródziemnym można spotkać ryby równie kolorowe jak te żyjące na rafach.
Nurkowie cieszą się, gdy uda się im dostrzec ośmiornicę. To piekielnie inteligentne stworzenie, w dodatku mistrzyni kamuflażu.

Snorkeling w wodach słodkich

Te same zasady dotyczą siedlisk słodkowodnych z tą różnicą, że w rzekach można jeszcze napotkać dość silne prądy, więc należy uważać, aby nie dać się porwać. Ponadto, w wielu zbiornikach słodkowodnych widoczność może być mniejsza niż w akwenach morskich. Dlatego miejsce do snorkelingu należy dobrze wybrać. Jeśli jednak uda Ci się zaplanować wizytę w rejonach krasowych z wapiennymi basenami (np. Brazylia, Chorwacja, Floryda, Meksyk, Tajlandia), to nurkując możesz się poczuć jak w dużym akwarium. Nawet czarne wody, gdzie woda ma kolor kawy, mogą mieć dobrą widoczność, a w kamiennych górskich basenach może się dziać znacznie więcej, niż by się mogło wydawać.

Okoń pospolity jest ciekawską, atrakcyjną rybą i dlatego łatwo go fotografować. Okonie często można spotkać pod mostami i przy przystaniach w jeziorach słodkowodnych.
Wody górskiego strumienia w Chapada Diamantina, Brazylia. Kąsaczokształtne szukające pokarmu.
Pielęgnica Meeka i kąsacze w Laguna Bacalar (Meksyk), krasowym jeziorze o świetnej widoczności.
Takie dziewicze rzeki wyglądają uroczo, ale ze względu na silny strumień, mętność i niski poziom wody niełatwo w nich nurkować.
Niektóre strumienie górskie w Europie mają krystalicznie czystą wodę, ale są tak zimne, że trzeba w nich pływać w piance neoprenowej.

Pasjonatów akwarystyki zawsze fascynują „naturalnie wyglądające” zbiorniki. Szansa, by zobaczyć, jak naprawdę wyglądają w naturze, uruchomi na pewno pokłady kreatywności aranżacyjnych i pozwoli lepiej przewidzieć, czego tak naprawdę mogą potrzebować mieszkańcy akwarium. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich akwarystów, by dawali nura pod wodę, gdy tylko nadarzy się okazja!

Stephan Ettmar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *