Dyskowce dla początkujących?

Dyskowce to ryby obok których ciężko jest przejść obojętnie. Zachwycają swymi kolorami, kształtem oraz majestatem z jakim poruszają się po akwarium. Mimo, iż goszczą w naszych akwariach już od wielu lat, to ich popularność nie spada nawet na moment. Odpowiednio karmione i zadbane ryby mogą cieszyć oczy swojego właściciela nawet kilkanaście lat. Bez wątpienia podejmując wyzwanie hodowania dyskowców powinniśmy najpierw poznać ich środowisko naturalne, zachowanie oraz wymagania co do współlokatorów.

Występowanie i wymagania dyskowców

Dzikie dyskowce możemy spotkać głównie w dolnym i środkowym dorzeczu Amazonki. Zasiedlają nie tylko rzeki, ale również stawy, które pozostały po rozlewiskach w porze deszczowej. Najodpowiedniejsze i najbardziej zbliżone do naturalnych parametry wody to: temperatura pomiędzy 26 a 29oC, ph 5,0-7,0, twardość węglanowa (KH) poniżej 4on oraz ogólna (GH) poniżej 15on. W przygotowaniu odpowiedniej wody dla dyskowców pomogą takie produkty jak Blacklarin (zneutralizowanie szkodliwego działania soli metali ciężkich i ochrona ryb przed agresywnym działaniem surowej wody wodociągowej) oraz Ketapang Extract (szybko wzbogaca wodę w garbniki i kwasy humusowe).

Dyskowce to wyjątkowe pielęgnice

Dyskowce należą do rodziny ryb pielęgnicowatych. Dorastają do około 20 cm. W naturze możemy je okresowo spotkać w sporych grupach, z których poszczególne pary odłączają się jedynie na czas rozrodu. Rodzice sumiennie opiekują się ikrą oraz narybkiem. Ciekawostką jest fakt, że w pierwszych tygodniach życia narybek karmiony jest wytwarzanym w skórze obojga rodziców śluzem. Pomimo przynależności do, potocznie określanej mianem agresywnej, rodziny ryb pielęgnicowatych, dyskowce nie wykazują silnego terytorializmu. Oczywiście dobrana para, odchowująca narybek, bądź pilnująca ikry, będzie broniła swojego terytorium, ale nie można porównać tego z agresją większości średnich i dużych pielęgnic. Warto udostępnić rybom odpowiednio duże akwarium, co w dużym stopniu ograniczy utarczki i minimalizuje stres.

Co jedzą dyskowce?

Naturalna dieta tych ryb to głównie detrytus, drobne bezkręgowce oraz liście, a nawet owoce spadające do wody. W akwarium dyskowcom podajemy specjalnie dla nich przygotowane pokarmy, np. D-50 Plus – cechuje go bardzo wysoka zawartość białka (50%), pozytywnie wpływającego na właściwy wzrost i rozwój ryb. Znajdziemy tu również astaksantynę, która wspiera wybarwienie oraz beta-glukan – naturalny immunostymulator.

Symphysodon aequifasciatus
Symphysodon aequifasciatus

Podejmij wyzwanie

Mimo, że często można spotkać się z opinią, że dyskowce to ryby problematyczne, osobiście zachęcam do ich pielęgnacji. Z pewnością dobrze karmione i trzymane w odpowiednich warunkach ryby unikną chorób i niepotrzebnego stresu. Ponadto obserwacja ich zachowań w akwarium dostarczyć może wiele radości, a wspaniała gama dostępnych na rynku odmian kolorystycznych zachwyci każdego gościa odwiedzającego nasz dom lub mieszkanie.

  1. Pamiętaj, że dyskowce najlepiej czują się w grupie. Trzymanie jednej lub dwóch sztuk spowoduje niepotrzebny stres, który może wywoływać osłabienie i choroby ryb.
  2. Odpowiednio przygotowana woda oraz idealnie zbilansowana dieta gwarantują, że nasze ryby będą rosły oraz rozwijały się we właściwy sposób.   
  3. Codziennie obserwuj swoje akwarium i poznawaj zachowanie oraz nawyki swoich podopiecznych.

Marcin Wawrzyniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *