Ancistrus sp. L-309 – rzadka piękność
Ancistrus sp. L-309 to moim zdaniem jeden z piękniejszych zbrojników z rodzaju Ancistrus. Został odkryty całkiem niedawno, bo w 2002 roku, w rzece Rio Tapajos w Brazylii. Nie ma jeszcze nazwy systematycznej i we wszelkich zestawieniach figuruje jako L-309.
Gdzie żyje Ancistrus sp. L-309?
Rio Tapajos to jedna z głównych rzek Brazylii, prawobrzeżny dopływ Amazonki. Jej wody są określane jako wody przejrzyste. Woda w miejscu odłowu tego ancistrusa została przebadana pod kątem parametrów fizykochemicznych. Zarejestrowano następujące wyniki: temperatura – 29°C, odczyn – 5,5 pH, przewodność – 20 µS/cm.
Jak widać, ryba ta żyje w wodzie bardzo miękkiej, dość kwaśnej i ciepłej. Są to więc zgoła odmienne warunki środowiskowe od tych, w których trzyma się popularne odmiany ancistrusów w akwariach. Dlatego, decydując się na hodowlę tej ryby, należy koniecznie wziąć pod uwagę jej wymagania względem parametrów fizykochemicznych wody.
Jak przygotować akwarium dla ancistrusa L-309?
Akwarium dla grupy tych ryb, liczącej około 10 sztuk, powinno mieć 80-100 cm długości i 40 – 50 cm szerokości oraz wysokość ok. 35 cm. Należy zadbać o solidną filtrację i silny ruch wody oraz jej niezwykle dobre natlenienie. Ponadto, co bardzo ważne, trzeba starać się utrzymać jak najniższy poziom azotanów i fosforanów.
Czym karmić Ancistrus sp. L-309?
Co ciekawe – dieta tego ancistrusa nie jest typowo roślinna. Dwa razy w tygodniu warto podawać mu pokarm bazujący na białku zwierzęcym, np. Tropical Insect Menu size S i Tropical Carnivore. Z pokarmów roślinnych odpowiednie będą wszystkie zawierające spirulinę, np. Tropical Super Spirulina Forte i Tropical Super Spirulina Forte Mini Granulat. Koniecznie trzeba mu zapewnić dostęp do miękkiego drewna, takiego długo leżącego w wodzie.
Jak wygląda tarło u L-309?
Tarło tych ryb przebiega identycznie jak u innych przedstawicieli z rodzaju Ancistrus. Samiec zagania samiczkę do groty – trapuje, czyli blokuje ją w grocie, i nie wypuszcza, póki ta nie złoży ikry. Wielkość groty należy dobrać tak, by samiec swoim ciałem niemal całkowicie zasłaniał otwór wejściowy.
Podobnie jak inne zbrojniki, również ten gatunek można stymulować do tarła. W tym celu należy je intensywnie karmić, a następnie podmieniać wodę na chłodniejszą i o mniejszej twardości. To zazwyczaj pomaga zachęcić ryby do tarła.
Udane tarło można osiągnąć w wodzie o temperaturze 26-27°C, odczynie na poziomie 5,5-6,5 pH, twardości wynoszącej ok. 2-3 kH oraz przewodności 250 µS/cm lub mniejszej.
Piękny, ale rzadki mieszkaniec akwariów
Ancistrus sp. L-309 nie jest częstym mieszkańcem akwariów. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być kilka i zapewne nakładają się one na siebie. Po pierwsze, ten gatunek został odkryty niedawno. Po drugie, są to ryby, które późno dojrzewają, wolno rosną i nie są zbyt płodne. Do tarła przystępują osobniki o wielkości 8-9 cm. Jednak takie wymiary L-309 osiąga dopiero w 3-4 roku życia. Docelowo ten gatunek dorasta do 11-12 cm. Samica składa ok. 15-25 ziaren dość dużej ikry (liczba jaj zależy od wielkości i wieku samicy).
Ikra w temp 27°C rozwija się 7-8 dni. Następnie przez prawie dwa tygodnie narybek resorbuje woreczki żółtkowe i zaczyna poszukiwać pokarmu. Powolny wzrost młodych oznacza, że wielkość handlową, czyli ok. 3,5-4 cm, ryby osiągają dopiero po 6-7 miesiącach. Jak na standardy ancistrusów jest to bardzo długi okres. Stąd zapewne wysoka cena tych ryb i ich mała liczba w akwariach. Także na listach eksportowych ryb odławianych z natury ten gatunek pojawia się dość rzadko.
Maciek Koczko