Neon Innesa

Neon Innesa (Paracheirodon innesi) – żywy klejnot w akwariach

Neon Innesa (Paracheirodon innesi) to mała, charakterystycznie ubarwiona ryba z rodziny kąsaczowatych (Characidae). Jej niewielkie rozmiary i piękne barwy sprawiają, że jest częstym mieszkańcem akwariów ogólnych.

Gdzie żyją neony Innesa?

W naturze neony zamieszkują niewielkie leśne strumienie w lasach deszczowych Ameryki Południowej. Najczęściej znajdowano je w wodzie kwaśnej i miękkiej, bogatej w garbniki i kwasy humusowe, czyli w tzw. „czarnych wodach”.

Wygląd neonów

Neonki dorastają zaledwie do ok. 3,0-3,5 cm. Jest to gatunek stadny, zatem im więcej neonów jest w akwarium, tym bezpieczniej i pewniej się czują. Pomimo niewielkich rozmiarów przyciągają uwagę charakterystycznym ubarwieniem. Nawet w zarośniętym akwarium, z dużą liczbą innych ryb, neony zawsze rzucają się w oczy. Odpowiada za to błękitna „świecąca” neonowa pręga, biegnąca od głowy do nasady płetwy tłuszczowej. Takie błyszczące elementy w ubarwieniu ryb kąsaczowatych umożliwiają komunikację pomiędzy osobnikami. Jest to bardzo przydatne w czarnych wodach, które zamieszkują, gdzie widoczność ze względu na barwę wody jest ograniczona.  Ciekawostką jest, że błękitna barwa pręgi nie jest wynikiem posiadania przez neony niebieskiego barwnika. Jest to tzw. barwa strukturalna, która powstaje w wyniku odpowiedniego ułożenia względem siebie różnych komórek barwnikowych, zawierających guaninę, karotenoidy i melaninę. Dymorfizm płciowy u neonów jest słabo zaznaczony. U dojrzałych ryb można zauważyć, że samce są nieco mniejsze i smuklejsze od samic.

Neon Innesa czy neon czerwony?

Najczęściej neon Innesa (Paracheirodon innesi) jest mylony z neonem czerwonym (Paracheirodon axelrodi). Gdy się dobrze przyjrzy tym dwóm rybom, można zauważyć, że neon czerwony jest nieco większy i intensywniej ubarwiony. Czerwona pręga biegnie u tego gatunku od pyska do nasady ogona. Natomiast u neona Innesa jest ona krótsza, zaczyna się dopiero na wysokości początku płetwy odbytowej.

Neon Innesa (Paracheirodon innesi)
Neon Innesa (Paracheirodon innesi)
Paracheirodon axelrodi Neon czerwony
Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi)

Nieco podobnym gatunkiem, czasem również mylonym z neonem Innesa, jest neon błękitny (Paracheirodon simulans). U niego jednak czerwony pas jest słabo widoczny, a „główne skrzypce gra” błękitna, wyraźna pręga, biegnąca od oka do nasady ogona.

Paracheirodon simulans
Neon błękitny (Paracheirodon simulans)

Jakie akwarium dla neonów?

Dla grupy ryb składającej się z 10-15 osobników wystarczy akwarium o objętości 60 l. Neony bardzo dobrze prezentują się w akwarium gęsto obsadzonym roślinami. Dlatego, wykorzystując rośliny, korzenie czy suche liście, można stworzyć niezwykle atrakcyjny zbiornik. Warto wspomnieć, że ryby lepiej czują się w półmroku, o który może być trudno w akwariach roślinnych. Dlatego warto zastosować rośliny pływające, które doskonale rozpraszają światło.

Jakie wymagania ma neon Innesa (Paracheirodon innesi)?

Neony dostępne w handlu to ryby hodowlane dobrze sobie radzące w wodzie o neutralnym odczynie i średniej twardości, które charakteryzują większość zbiorników ogólnych. Mimo to, przygotowując akwarium specjalnie dla nich, warto zadbać o to, by woda miała odczyn poniżej 7 pH i była bogata w związki humusowe. W tym celu można umieścić w filtrze torf, a jako elementy dekoracyjne zastosować: korzenie, szyszki olchy, liście buka lub ketapangu. Dobrym rozwiązaniem będą również gotowe preparaty: Torfin Complex, Querex i Ketapang Extract. Związki humusowe wpływają korzystnie na zdrowie ryb i wydobywają ich piękne barwy. Jeżeli woda kranowa, której chcemy użyć w akwarium, jest bardzo twarda, powyższe metody się nie sprawdzą. Wówczas pozostaje zakup filtra odwróconej osmozy (RO) lub wody destylowanej i używanie jej do podmian. Temperaturę wody należy utrzymywać na poziomie 20-25°C.

Z jakimi rybami można łączyć neona Innesa?

Neon to ryba łagodna, dlatego doskonale nadaje się do zbiorników towarzyskich. Jednak tworząc obsadę takiego akwarium, należy pamiętać o tym, by tak dobrać gatunki, aby te małe ryby nie stały się „przekąską” dla większych współlokatorów. Znikające neony to zwykle efekt wyjadania ich przez większe drapieżne ryby. Z takiej „przekąski” chętnie korzystają skalary czy sumy, chociaż zdarzają się wyjątki od reguły. Osobiście polecam łączyć neonki z innymi niewielkimi rybami kąsaczowatymi, kiryskami lub pielęgniczkami południowoamerykańskimi. Wybór gatunków o podobnych wymaganiach pochodzących z biotopu czarnych wód jest ogromny, więc nie będzie problemu ze stworzeniem kolorowego akwarium z rybami z Ameryki Południowej.

Co jedzą neony?

W akwarium ryby te chętnie przyjmują pokarmy gotowe granulowane i płatkowane. Należy jednak pamiętać, by dostosować wielkość pokarmu do niewielkich otworów gębowych ryb. Dla neonów polecamy: Soft Line America S, Supervit Mini Granulat, Krill Flake, Nanovit Granulat, Red Mico Colour Sticks, Pro Defence S.


dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *