Barwniak Thomasa (Anomalochromis thomasi)

Barwniak Thomasa (Anomalochromis thomasi) – pielęgniczka z czarnych wód

Barwniak Thomasa (Anomalochromis thomasi) pochodzi z Afryki, ale nie jest kolejnym gatunkiem z jeziora Malawi lub Tanganika. Jeżeli jesteś fanem małych gatunków pielęgnic, ta stosunkowo mało popularna ryba może Cię zainteresować. Niech Cię nie zrazi niepozorny wygląd młodych ryb w sklepowym akwarium. Nie bez przyczyny barwniaki Thomasa  bywają nazywane „afrykańskimi ramirezkami”.

Systematyka

Barwniak Thomasa (Anomalochromis thomasi) to jedyny gatunek w rodzaju Anomalochromis. Rodzaje Anomalochromis i Hemichromis są zgrupowane w plemieniu Hemichrominii, co wskazuje na istniejące pokrewieństwo między barwniakiem Thomasa a czerwieniakami. Prowadzi to do dyskusji nad polską nazwą tego gatunku – „barwniak” – którą stosuje się do niedużych pielęgnic z Afryki Zachodniej, należących do rodzajów: Pelvicachromis, Congochromis, Nanochromis, Parananochromis, z którymi nasz bohater wykazuje dużo mniejsze pokrewieństwo.

Gdzie żyje barwniak Thomasa?

W naturze barwniak Thomasa zamieszkuje leśne strumienie Afryki na obszarze Gwinei, Sierra Leone i Liberii. Woda w nich jest bogata w garbniki i kwasy humusowe, a także miękka i kwaśna. Jak widać, czarne wody nie są biotopem typowym tylko dla Ameryki Południowej, chociaż właśnie z tym kontynentem akwaryści go najczęściej kojarzą.

Jak przygotować akwarium dla barwniaków Thomasa?

Barwniak Thomasa to niewielka pielęgnica, dorastająca do ok. 6-7 cm. Przygodę z jego hodowlą najlepiej rozpocząć od grupy kilku młodych osobników, z których dobierze się para. Dobraną parę można pielęgnować już w akwarium o pojemności ok. 80 litrów. Jeżeli jednak zdecydujesz się na grupę tych ryb, akwarium powinno być dużo większe, dające możliwość wyznaczenia terytoriów i ukrycia się słabszych ryb. Ryby, chociaż małe, są zadziorne. Do potyczek może dochodzić również w obrębie dobranej pary.

Do uformowania dna akwarium można użyć drobnego żwirku. Koniecznie należy zadbać o dekoracje w postaci: korzeni, łupin orzechów kokosowych czy ceramicznych grot, które ryby mogą wykorzystać jako miejsce tarła, ale też schronienia. Ponadto drewno, liście dębu, ketapangu itp. będą doskonałymi źródłami garbników i kwasów humusowych. Możesz pozostać przy takim surowym wystroju albo też wprowadzić rośliny. Barwniaki nie kopią w podłożu, więc nie będą ich niszczyć.

Wymagania barwniaka Thomasa

W akwarium barwniaki tolerują dość szeroki zakres parametrów fizykochemicznych wody. Ryby będą się dobrze czuły w temperaturze wody ok. 23-27°C. Odczyn wody może oscylować w granicach 5,5-7,5 pH, a twardość nie powinna przekraczać 15°n.

Dymorfizm płciowy u barwniaka Thomasa

Dymorfizm płciowy najlepiej zaznacza się u dorosłych ryb. Samce są wyraźnie większe i bardziej masywne w porównaniu do smukłych samic. Wytwarzają też coś w rodzaju garbu tłuszczowego na czole. Ich płetwy nieparzyste są zaostrzone. Natomiast samiczki, co ciekawe i nieczęsto spotykane wśród ryb, są intensywniej ubarwione niż samce. Ponadto tuż przed tarłem mają wyraźnie zaokrąglone brzuszki.

Jakie towarzystwo wybrać dla barwniaka Thomasa?

Jeżeli barwniaki mają być jednym z kilku gatunków w Twoim akwarium, unikaj agresywnych, żywiołowych ryb, które je zdominują. Dobrymi współmieszkańcami będą małe ryby kąsaczokształtne, kiryski czy też inne pięlęgniczki afrykańskie lub południowoamerykańskie. Możesz zostać przy akwarium jednogatunkowym albo ograniczonym do gatunków z Afryki. Nie ma jednak przeszkód, by połączyć w jednym akwarium ryby z różnych kontynentów. Pamiętaj tylko, by ich wymagania co do parametrów fizykochemicznych wody oraz pokarmu były zbliżone.

Co jedzą barwniaki?

Dieta barwniaków w naturze składa się głównie z drobnych bezkręgowców i detrytusu. Rybom w akwarium podajemy pokarmy bogate w skorupiaki i mięczaki, np.: Soft Line Africa Carnivore S, Krill Flake, Cichlid Color, oraz wzbogacamy ich dietę pokarmami roślinnymi, np. Soft Line Africa Herbivore S, Super Spirulina Mini Granulat.

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *