Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)
Gupik (Poecilia reticulata) został opisany naukowo przez Wilhelma Petersa w 1859 roku, gdy kilka żywych egzemplarzy trafiło do Muzeum Przyrodniczego w Berlinie. Skąd w takim razie potoczna nazwa gupik, rozpoznawana wśród akwarystów na całym świecie? Otóż kilka lat później podobne ryby dotarły do Muzeum Brytyjskiego w Londynie, gdzie zbadał je wybitny ichtiolog Albert C. Günther. Stwierdził on, że jest to gatunek inny od P. reticulata i nadał mu nazwę Girardinus guppii – na cześć Roberta Johna Lechmere’a Guppy’ego, za sprawą którego ryby trafiły do Londynu z Trynidadu. Co ciekawe, ze względu na dużą zmienność ubarwienia gupiki były klasyfikowane też pod innymi nazwami łacińskimi. Ostatecznie jednak okazało się, że wszystkie te ryby należą do jednego gatunku, dla którego obowiązującą nazwą naukową od 1963 roku jest Poecilia reticulata. Jednak potoczna nazwa gupik przylgnęła do tego gatunku już na zawsze.
Skąd pochodzą gupiki?
Naturalnie gupik (Poecilia reticulata) występuje w wodach Ameryki Południowej, na północ od Amazonki (Gujana, Wenezuela, Północna Brazylia) oraz na wyspach Trynidad i Barbados. Jego obecność stwierdza się również w wodach Ameryki Środkowej, a także w Australii, Azji i Europie, gdzie został introdukowany. Zamieszkuje niewielkie rzeki i strumienie, stawy, a nawet rowy. Dzięki dużej elastyczności co do parametrów fizykochemicznych wody można go spotkać nawet w wodach silnie zanieczyszczonych.
Odmiany gupików
Ryby, które żyją w akwariach, to formy hodowlane różniące się ubarwieniem i kształtem płetw. Kluby hodowców tych ryb z ponad 20 krajów zrzeszone są w Internationales Kuratorium Guppy Hochzucht (IKGH). Na organizowanych przez nich konkursach krajowych i międzynarodowych gupiki oceniane są według wytycznych zawartych w International High-Breeding Standard (IHS). Obecnie IKGH wyróżnia 13 standardów gupików zaszeregowanych do trzech grup: długopłetwe, mieczowe i krótkopłetwe.
Dymorfizm płciowy i rozmnażanie
Samiczki mają kolor srebrno-oliwkowy i są większe od samców. U dojrzałych płciowo samic zauważysz wyraźnie zaokrągloną partię brzuszną. Natomiast dużo mniejsze samczyki są niezwykle kolorowe i mają gonopodium. Jest to narząd kopulacyjny, który powstał z przekształcenia płetwy odbytowej. Dzięki niemu samiec wprowadza plemniki do dróg rodnych samicy, gdzie dochodzi do zapłodnienia jaj.
Gupik (Poecilia reticulata) to ryba jajożyworodna. Oznacza to, że embriony rozwijają się w jajach w drogach rodnych samicy. W momencie gdy młode wykluwają się z jaj, następuje ich poród. Ciąża trwa średnio 30 dni. W tym czasie możesz zaobserwować, jak brzuch samicy zaokrągla się oraz jak powiększa się i ciemnieje tzw. plama ciążowa, widoczna nad płetwą odbytową.
Dorosłe ryby na ogół zjadają swoje potomstwo. Dlatego, jeżeli chcesz odchować młode, musisz zastosować specjalny kotnik lub odłowić samiczkę na czas porodu do innego akwarium. W akwarium ogólnym młode przeżyją, gdy będzie w nim dużo roślin, w tym pływających.
Jak przygotować akwarium dla gupików?
Minimalna pojemność akwarium dla grupy ryb składającej się z 2 samców i 4 samiczek to 50-60 litrów. Wystrój akwarium może być dowolny. Ważne, by w zbiorniku były miejsce do pływania i strefa porośnięta roślinami. Koniecznie musisz zastosować grzałkę i wydajną filtrację. Kup filtr przeznaczony do większego zbiornika. Gupiki lubią natlenioną wodę, dlatego warto dodatkowo zastosować napowietrzacz. Jako dekoracji możesz użyć korzeni i kamieni.
Jako podłoże zastosuj drobny żwirek niewpływający na parametry chemiczne wody. Jeżeli chcesz wspomóc wzrost roślin, rozważ użycie specjalnego substratu, który umieszcza się pod żwirkiem. Jest on źródłem składników pokarmowych dla roślin.
Na tylną ścianę akwarium przyklej tło, może być w kolorze czarnym lub niebieskim. Zwiększy to estetykę akwarium.
Jakie rośliny do akwarium z gupikami?
Akwarium z gupikami powinno być gęsto obsadzone roślinami. Możesz wybrać gatunki epifityczne (mikrozorium, anubias, bolbitis), których nie sadzi się w podłożu, a przytwierdza do korzeni lub kamieni. Dobrym wyborem będą również: kryptokoryny, valisnerie i żabienice. W ich przypadku zastosuj grubszą warstwę podłoża (min. 5 cm), gdyż rośliny te wytwarzają silny system korzeniowy. Możesz też posadzić moczarkę, ludwigie i bakopy. Rośliny o delikatnych liściach, takie jak wywłócznik lub kabomba, mogą być podgryzane przez gupiki, które w ten sposób urozmaicają sobie dietę. Koniecznie zastosuj rośliny pływające, takie jak wgłębka wodna lub limnobium, wśród których schronienie znajdą młode ryby. Aby cieszyć się pięknymi roślinami, zadbaj o odpowiednie nawożenie, stosując preparaty Tropical Aquaflorin Potassium i Tropical Ferro-Aktiv. Po posadzeniu roślin nie oczekuj od razu spektakularnych efektów. To organizmy żywe. Potrzebują czasu, aby się zaaklimatyzować.
Parametry wody dla gupików
Gupiki charakteryzują się dużą elastycznością w stosunku do parametrów chemicznych wody, pod warunkiem że są do nich stopniowo przyzwyczajane. Najlepiej utrzymywać w akwarium odczyn wody w granicach 6,5-7,5 pH, a twardość ogólną – na poziomie 8-16°n lub większą. Hodowcy zalecają również dodatek soli morskiej w ilości 0,5 g/l wody. Temperatura wody powinna mieścić się w zakresie 22-28°C. Kontrolę podstawowych parametrów chemicznych przeprowadzisz przy użyciu testu paskowego Tropical 6 in 1 Test lub testów kropelkowych: Tropical NO2 Test, Tropical NO3 Test, Tropical GH/KH Test i Tropical pH Test 6,0-7,8.
Jak dbać o akwarium z gupikami?
W dojrzałym akwarium raz w tygodniu należy wykonywać podmiany wody, ok. 30% objętości zbiornika. Im mniejsze akwarium, tym większe prawdopodobieństwo, że parametry wody szybciej ulegną pogorszeniu i będą potrzebne częstsze podmiany. Każde akwarium jest inne, dlatego musisz samodzielnie wypracować częstotliwość podmian, kontrolując stężenie azotanów w wodzie. Wodę do podmian należy uzdatnić preparatami Tropical Antychlor i Tropical Esklarin z aloesem lub Tropical Supreme oraz zastosować preparaty z bakteriami Tropical Bacto-Active i Tropical Nitri-Active.
Towarzystwo dla gupików
Gupiki można hodować z innymi rybami podobnej wielkości i o łagodnym usposobieniu, takimi jak np.: kiryski, zbrojniki, małe gatunki razbor, danio, inne żyworódki. Szybkie, aktywne ryby, np. brzanki sumatrzańskie, nie są dobrym wyborem, zwłaszcza że mogą podgryzać płetwy gupików. Skalary czy inne większe pielęgnice potraktują młode ryby jako przekąskę.
Czym karmić gupiki?
Gupik (Poecilia reticulata) to ryba wszystkożerna, która w naturze zjada larwy owadów, drobne skorupiaki oraz glony. W akwarium podawaj gupikom specjalnie dla nich skomponowany pokarm płatkowany Tropical Guppy lub pokarmy uniwersalne Tropical Insect Menu Flakes i Tropical Insect Menu Granules size XXS, Soft Line America size S, Tropical Supervit Mini Flakes. Koniecznie uzupełniaj dietę gupików pokarmami z dodatkiem alg np. Tropical Super Spirulina Forte, Tropical 3-Algae, a w celu zwiększenia odporności stosuj pokarmy z czosnkiem Tropical D-Allio Plus i probiotykiem Tropical Pro Defence XXS. Dorosłe ryby należy karmić 1-2 razy dziennie małymi porcjami. Młode ryby możesz karmić roztartymi pokarmami płatkowanymi lub zastosować pokarmy w proszku, np. Tropical Mikro-vit Basic i Tropical Pro Defence Micro Size.