Przekreślona kula z rybami

Czy można trzymać ryby w kuli?

Szklana kula, którą wciąż można znaleźć na półkach sklepów zoologicznych, to naczynie odpowiednie na bukiet kwiatów lub świecznik. Ktokolwiek umieszcza rybę w szklanej kuli znęca się nad zwierzęciem. Nie trzeba posiadać wiedzy akwarystycznej by zauważyć, że ryby w kuli są mało aktywne i nierzadko mają problemy z oddychaniem. Gdy sprzedawca w sklepie zoologicznym namawia na zakup szklanej kuli i rybki, robi to z czystego wyrachowania, nastawiony na zysk w świadomy sposób wprowadza klienta w błąd. Poznaj argumenty dlaczego nie można trzymać ryb w kuli.

Jakie ryby można trzymać w kuli?

Żadnych 🙂. Najlepiej od razu wyjść z takiego założenia. Nie ma ryb, którym w kuli będzie dobrze. A akwarysta powinien mieć przede wszystkim na względzie stworzenie swoim podopiecznym odpowiednich warunków do życia. Na rynku zoologicznym jest cała masa niewielkich zbiorników w kształcie kostek lub prostopadłościanów, w których bez problemu można zaaranżować odpowiednie dla ryb środowisko życia, podłączając niezbędny do funkcjonowania akwarium sprzęt. Nie ma też problemu ze znalezieniem niewielkich gatunków ryb, które w takich zbiornikach mogą żyć.

Czy złota rybka może żyć w kuli?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zainteresowane kupnem złotej rybki. Chociaż złote rybki są rybami zimnowodnymi, to w kuli cierpią szczególne katusze. Są to ryby aktywne, wymagające przestrzeni do pływania o dużej przemianie materii, co powoduje szybkie zanieczyszczanie wody ich odchodami. Ze względu na brak filtracji w kuli stężenie tlenu rozpuszczonego w wodzie jest małe. Im woda dłużej nie jest wymieniana tym jej parametry chemiczne są gorsz, a stężenie tlenu niższe. W takich warunkach ryba ma problem z oddychaniem. Podpływa pod powierzchnię wody, gdzie tlenu jest nieco więcej. Jej wieczka skrzelowe i pysk są zmuszone do bardzo intensywnej pracy by zwiększyć przepływ wody przez skrzela. Woda w kuli staje się mętna, często ma nieprzyjemny zapach, a na szkle pojawia się śliski osad. Wymiana wody w kuli poprawia warunki tlenowe i eliminuje szkodliwe zanieczyszczenia. Jednak cały proces wymiany wody i mycia kuli jest ogromnym stresem dla ryby. Dla opiekuna również, ponieważ musi to robić często. Ponadto świeża woda w agresywny sposób oddziałuje na delikatną skórę ryby i jej skrzela. Złotej rybki nie można więc trzymać w kuli, jeżeli chce się jej zapewnić odpowiednie warunki.

Czy bojownik może żyć w kuli?

Oprócz złotych rybek, drugą najczęściej trafiającą do kuli rybą jest bojownik. Wydaje się, że bojowniki radzą sobie całkiem nieźle w tych warunkach, gdyż oddychają powietrzem atmosferycznym, a więc niedobór tlenu w wodzie nie jest dla nich problemem. Jednak bojowniki to ryby tropikalne. Zbyt niska temperatura wody i powietrza nad wodą sprzyja infekcjom. Ponadto bojownik staje się mniej aktywny, a stojąca w miejscu, apatyczna ryba przestaje być atrakcyjna. Kupując bojownika zdecydowanie wybierz akwarium w kształcie kostki.

Co jest złego w szklanej kuli?

Podstawą akwarystyki jest stworzenie odpowiednich warunków do życia dla ryb, co ma ścisły związek z uzyskaniem w akwarium równowagi biologicznej. Stanu w którym parametry wody pozostają stabilne i mają wartości odpowiednie dla organizmów żywych. W tym celu w akwariach instaluje się filtr o wydajności odpowiedniej dla danego akwarium i obsady. Filtr z czasem zasiedlą bakterie, w tym bakterie nitryfikacyjne, odpowiedzialne za wytworzenie i utrzymanie równowagi biologicznej w zbiorniku. Niebagatelną rolę odgrywa również podłoże, chociaż w pewnych sytuacja można z niego zrezygnować. W kuli ze względu na brak filtracji i ciągłe całkowite wymiany wody nie ma szans na stworzenie choćby namiastki stanu równowagi biologicznej.

Ryby w kuli są narażone na permanentny stres wynikający ze złych parametrów wody, niskiego stężenia tlenu, nieodpowiedniej temperatury, ograniczonego miejsca do pływania oraz braku możliwości ukrycia się. W efekcie osłabiona zostaje ich naturalna odporność, co prowadzi do rozwoju wielu chorób i na ogół śmierci.

Co można trzymać w kuli?

Kula to dobry pojemnik na dekoracje z kwiatów lub kamieni. Kula to nie akwarium, tylko szklany pojemnik, który nie jest odpowiedni do trzymania żywych zwierząt.

W skrócie – dlaczego nie trzymamy ryb w kuli

  1. W kuli, ze względu na jej kształt ma miejsce ograniczona wymiana gazowa
  2. Instalacja filtra i grzałki jest problematyczna
  3. Brak filtracji sprawia, że woda szybko się brudzi
  4. Niemal codzienna wymiana wody uniemożliwia wytworzenie się równowagi biologicznej
  5. Ograniczona przestrzeń do pływania dla ryb
  6. Brak kryjówek dla ryb
  7. Ryby pozostają pod wpływem silnego stresu co sprzyja rozwojowi różnych chorób

dr. inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

3 thoughts on “Czy można trzymać ryby w kuli?

  1. Zbadalem temat i przyznam teraz racje .To hipoteza
    Bojownik nadaje sie do odpowiednio duzej kuli min 15 l a wiadomo ze lepiej wiecej a sa kule 45 l . Gesto zarosnieta kula i brak filtra oraz przykrycie zeby powietrze mialo odpowiednią temperature .Oczywiscie grzałka tez
    I to najlepsze warunki dla bojownika wlasnie bez filtra bo kazdy ruch wody go męczy

    Ale jakos innych ryb w kuli nie widze oprocz bojownika wlasnie

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *