Jak wybrać miejsce dla akwarium?

Zanim zaczniesz rozmyślać nad tym jakie akwarium wybrać, w pierwszej kolejności rozważ gdzie je postawić. Poświęć temu trochę czasu – przenoszenie już założonego zbiornika w inne miejsce jest pracochłonne. Wybierając miejsce dla akwarium, musisz wziąć pod uwagę nie tylko jego wielkość, ale też efekt wizualny, bezpieczeństwo domowników i samego akwarium oraz wygodę podczas jego serwisowania. Podpowiem Ci jak wybrać najlepsze miejsce dla Twojego akwarium oraz jakich miejsc zdecydowanie unikać.

Miejsca nieodpowiednie dla akwarium

Unikaj miejsc zbyt blisko drzwi i miejsc o dużym natężeniu ruchu np, korytarzy czy przedpokoju. Panujący tam ruch dla wielu gatunków ryb może być bardzo stresujący. W takich miejscach istnieje też znaczne ryzyko przypadkowego uderzenia akwarium. Pamiętaj, że rozbity zbiornik to straty finansowe, kłopoty z zalanym mieszkaniem, jak również ryzyko śmierci podopiecznych. Unikaj również miejsc oświetlonych przez większość dnia promieniami słońca. Problemem w takim miejscu będzie silny rozwój glonów – zwykle trudnych do zlikwidowania. Słońce będzie powodowało również duże wahania temperatury w ciągu dnia, a w upalne dni rybom będzie po prostu za gorąco. Miejscem, które spełnia te warunki jest parapet, dosyć często brany pod uwagę przez akwarystów. Pamiętaj jednak, akwarium na parapecie to za dużo światła, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura i utrudniony dostęp do okna. Akwarium na parapecie to na ogół specjalny zbiornik, bardziej o charakterze eksperymentalnym, niż regularne akwarium. Twoje pierwsze akwarium zdecydowanie nie powinno stać na parapecie.

Pamiętaj również, że urządzenia zainstalowane w akwarium wydają dźwięki. Mogą one być szczególnie uciążliwe nocą, dlatego lepiej nie umieszczać akwarium w sypialni, chyba że należysz do osób, które brzęczenie filtra i plusk wody uważają za relaksujące. Upewnij się jednak czy inni domownicy mają podobne zdanie.  

Zapewnij sobie wygodny dostęp do akwarium

Zdarza się, że akwaria są umieszczane we wnękach lub wbudowywane w ściany. W takim wypadku należy zaplanować odpowiednio dużą przestrzeń nad zbiornikiem, aby móc bez ograniczeń operować ręką podczas sprzątania w akwarium, wyławiania ryb, wyjmowania lub wkładania dekoracji. Najlepiej by nad akwarium było minimum 25-30 cm wolnego miejsca.

Ustalając miejsce dla akwarium pamiętaj o dostępie do wody i prądu. Dla jednego akwarium potrzebne są minimum trzy gniazdka, zwykle jednak jest to więcej przyłączy, a stosowanie przedłużacza na dłuższą metę może być męczące i na pewno mało estetyczne. Również odległość od źródła wody jest ważna. Raz na tydzień (lub dwa) należy w zbiorniku robić podmiany wody. Oczywiście można biegać z wiadrami, ale dużo wygodniej jest użyć węża do spuszczania wody. Wskazane jest więc w miarę bliskie sąsiedztwo łazienki lub kuchni.

Weź pod uwagę ciężar akwarium

Akwarium jest ciężkie. Możesz zastosować prosty przelicznik: 1 l wody przemnóż przez 1,2 kg, dodaj do tego ciężar zastosowanego podłoża, dekoracji, szafki, pokrywy i samego zbiornika. Takie obciążenie musi wytrzymać podłoga. Koniecznie weź to pod uwagę planując zakup akwarium. Z tego samego powodu ważnym zagadnieniem jest to, na czym akwarium będzie stało.

Na czym postawić akwarium?

O ile niewielkie akwarium, powiedzmy do 60 l, można próbować postawić na zwykłej szafce czy stoliku (warto jednak je wzmocnić), to już większe akwaria zdecydowanie powinny stać na dedykowanych szafkach. Są one odpowiednio wzmocnione i wykonane z materiałów w większym stopniu odpornych na zalanie wodą niż zwykłe meble. Ważny jest też aspekt wizualny. Szafka i dobrana kolorystycznie pokrywa akwarium sprawiają, że cały zestaw pięknie się prezentuje. W przypadku dużych zbiorników najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie wytrzymałego, stalowego stelaża, który następnie można estetycznie obudować płytami meblowymi.

Projektując szafkę pod akwarium należy rozważyć jej wysokość. Im wyższa szafka/stelaż, tym wyżej będzie znajdowała się górna krawędź akwarium, a więc wszelkie prace porządkowe w zbiorniku będą wymagały użycia drabinki lub krzesła, co nie jest wygodnym rozwiązaniem. Z kolei zbyt niska szafka będzie utrudniać obserwację życia w akwarium, jak również prace pielęgnacyjne.

Pamiętaj, by nie ustawiać akwarium bezpośrednio na szafce. Zastosuj podkładkę w postaci płyty styropianowej, korkowej lub specjalnych mat dostępnych w sklepach zoologicznych. Taka podkładka zmniejsza ryzyko pęknięcia dna akwarium. W zestawach akwarystycznych często stosowane są specjalne ramki, które nie tylko chronią dno akwarium, ale też zwiększają estetykę akwarium.

Miejsce dla akwarium

Gdzie postawić akwarium?

Teraz już wiesz, że Twoje akwarium powinno stać w spokojnym miejscu, o stosunkowo małym natężeniu ruchu, z dala od promieni słonecznych i przeciągów. Nie śpiesz się z ostateczną decyzją. Popatrz na swoje mieszkanie czy dom. Przyjrzyj się jak jego wnętrze oświetla słońce w ciągu dnia. Odbijające się w akwarium okno bardzo utrudnia obserwację jego wnętrza i jest naprawdę irytujące. Zastanów się jak rozkładają się temperatury w ciągu dnia i w różnych porach roku. Przy wyborze miejsca dla akwarium czasem konieczne są kompromisy, ale zdecyduj się na nie świadomie. Tylko wtedy będziesz wiedział jak zapobiec ewentualnym problemom z akwarium.

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *