akwarium z roślinami

Wyposażenie techniczne akwarium

Akwarium to nie tylko szkło, woda, ryby i rośliny. Odpowiednie wyposażenie techniczne i niezbędne akcesoria to podstawa utrzymania życia w akwarium. Wybierając wyposażenie techniczne do akwarium, bierzemy pod uwagę gatunek utrzymywanych ryb, obecność roślin w akwarium, gabaryty zbiornika oraz nasze osobiste preferencje.

Akwarium

Najlepszym materiałem na akwarium jest bez wątpienia szkło. Ostatnio bardzo popularne są akwaria akrylowe. Są lżejsze od szklanych, jednak – w zależności od jakości użytego materiału – prędzej czy później matowieją wskutek mikrozarysowań. Istnieje również na rynku gatunek szkła odbarwionego (tzw. opti white – choć każdy producent ma swoją nazwę na ten rodzaj szkła) o podwyższonej przejrzystości. Patrząc na krawędź tafli takiego szkła, nie widać ciemnozielonego zabarwienia, a jedynie lekko seledynowy kolor. Warto inwestować w akwaria renomowanych producentów, ponieważ mają oni wieloletnie doświadczenie i stosują się do ogólnie przyjętych norm bezpieczeństwa. Przeczytaj również nasze porady jaką wielkość akwarium wybrać.

Szafka pod akwarium

Szafka pod akwarium musi być wytrzymała, stabilna i odpowiednio wypoziomowana. Jeśli planujesz od razu lub w najbliższej przyszłości postawić więcej akwariów (tak, tutaj chciałbym zaznaczyć, że akwarystyka zwykle z pasji przeradza się w nałóg, dlatego warto myśleć przyszłościowo J), najlepszym rozwiązaniem będzie regał o odpowiedniej wytrzymałości.

Szafka pod akwarium

Ważne, by nie kłaść szklanego zbiornika bezpośrednio na blacie szafki. Minimalne niedoskonałości powierzchni czy drobiny piasku lub innych zanieczyszczeń, które dostałyby się pod szybę tworzącą dno akwarium, mogą spowodować nierównomierne naprężenia i w rezultacie doprowadzić do pęknięcia szkła. Aby temu zapobiec, stosujemy podkłady pod akwarium. Przeczytaj, jak wybrać miejsce dla akwarium i na czym je postawić.

Pokrywa akwariowa

Równie ważna co szafka, jest pokrywa na akwarium. Zapobiega ona nie tylko stratom wywołanym parowaniem wody, ale ogranicza również ubytki ciepła, a co za tym idzie energii elektrycznej. Dzięki zabezpieczeniu ryb przed możliwością wyskoczenia z akwarium, ogranicza też straty w obsadzie. Pokrywę na akwarium możemy wykonać samemu. Najprostszym rozwiązaniem jest umieszczenie szyb nakrywowych, które mogą być wykonane z cieńszego szkła niż akwarium. Opiera się je na listwach wzmacniających zbiornik wzdłuż górnej krawędzi. W razie ich braku w mniejszych akwariach można skorzystać ze specjalnych nakładek na brzegi zbiornika, które będą podtrzymywać szyby nakrywowe. Jeśli posiadasz zdolności manualne, możesz sam wykonać pokrywę z płyt spienionego PCV lub aluminiowych profili. Doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących estetykę są zestawy akwariowe oferowane przez wielu producentów, gdzie szafka i pokrywa stanowią zgrany komplet.

Pokrywa akwariowa
Otwarta pokrywa akwariowa

Filtr

Na wyposażenie techniczne akwarium składa się wiele elementów, jednak bez wątpienia kluczowym jest filtr. Żadne akwarium nie może prawidłowo funkcjonować bez odpowiednio dobranej filtracji. Filtry dzielimy przede wszystkim na dwie kategorie: filtry wewnętrzne oraz zewnętrzne. Do filtrów wewnętrznych należą filtry gąbkowe napędzane wtłaczanym powietrzem, filtry kasetowe oraz filtry jedno- i wielomodułowe napędzane pompką turbinową. Filtrem wewnętrznym jest również skimmer – służący do usuwania zanieczyszczeń unoszących się na powierzchni wody.

Przekrój przez filtr wewnętrzny

Filtry zewnętrzne to filtry kaskadowe, kubełkowe oraz sumpy. Te ostatnie mają postać mniejszego akwarium, umieszczonego pod głównym zbiornikiem, wypełnionego mediami filtracyjnymi. Woda z akwarium dostaje się do sumpa grawitacyjnie przez skonstruowany specjalnie komin z grzebieniem zapobiegającym dostawaniu się doń ryb czy roślin pływających. Sumpy stosuje się przede wszystkim w chowie tzw. monster fish, ryb morskich i innych wymagających doskonałej jakości wody, ponieważ sprzęt ten ma największe możliwości w oczyszczaniu wody. Modne i ostatnio coraz chętnej stosowane są filtry narurowe, które montujemy w dowolnej ilości i konfiguracji na zewnętrznym obiegu wody. Filtry podżwirowe włącza się zazwyczaj w obieg filtrów kubełkowych.

Grzałka akwariowa

Jeśli nie planujemy utrzymywać zimnolubnych gatunków, takich jak kardynałek chiński (Tanichthys albonubes) czy strzebla tęczowa (Notropis chrosomus), nieodzownym wyposażeniem technicznym akwarium będzie grzałka. Z racji tego, że większość ryb utrzymywanych hobbystycznie w akwariach to gatunki tropikalne, należy im zapewnić temperatury w przedziale 23-28°C w zależności od preferencji gatunku. Dzisiaj prawie wszystkie grzałki posiadają wbudowany termostat, a jeśli nie – to warto skorzystać z termostatu zewnętrznego. Dobrze, by był to termostat sterowany elektronicznie, ponieważ termostaty bimetaliczne, zwłaszcza te wbudowane w tanie modele grzałek, bywają zawodne.

Grzałka akwariowa

Oświetlenie akwarium

Jeżeli nastawiasz się na utrzymanie ryb bez żywych roślin i nie zależy ci na dekoracyjnej funkcji zbiornika, możesz zrezygnować z oświetlenia akwarium. Jednak żywe rośliny, choć nie są rybom niezbędne, pomagają utrzymać równowagę w akwarium. Wspomagają oczyszczanie wody i stwarzają środowisko maksymalnie zbliżone do naturalnego. Dają rybom miejsce schronienia, potęgują poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu te prezentują pełnię swych barw i naturalne zachowania. Pięknie urządzony zbiornik z roślinami w dobrej kondycji i odpowiednio dobranym oświetleniem bez wątpienia będzie stanowić ozdobę każdego mieszkania, salonu czy biura. Choć również w akwarystyce wszystkie trendy w dziedzinie oświetlenia zmierzają w kierunku technologii LED, nadal obecne w handlu są systemy oświetlenia oparte na jarzeniówkach rurowych typu T8 i T5.

Belka oświetleniowa do akwarium

W głębszych zbiornikach, większych akwariach roślinnych oraz akwariach morskich stosuje się lampy metalohalogenkowe oparte na żarnikach HQI. Na jakie parametry światła należy zwrócić uwagę, przeczytasz w artykule dotyczącym oświetlenia.

Sterownik czasowy

Aby ograniczyć czynności związane z codziennym włączaniem i wyłączaniem światła w akwarium, należy zastosować sterownik czasowy. Dzięki temu ryby mają stałą długość dnia i nocy. Korzystnie wpływa to na ich samopoczucie, a tym samym na ogólną odporność. Zaniechanie wyłączenia oświetlenia na noc to nie tylko strata dla naszego portfela. To również niepotrzebny stres dla ryb, które nie mają kiedy odpocząć, a ich biologiczny zegar jest rozregulowany. Te czynniki mają bezpośrednie przełożenie na kondycję ryb.

Wąż i wiadro

Wyposażenie techniczne akwarium to również wąż i wiadro. Jeśli nie prowadzimy akwarium tylko i wyłącznie roślinnego, a ryby grają ważną rolę w naszym zbiorniku to żadna, nawet najdoskonalsza filtracja nie zastąpi regularnej podmiany wody. Absolutnie niezbędnymi akcesoriami do przeprowadzenia tej czynności są wąż do spuszczania wody i czyste wiadro. Ważne, aby wąż i wiadro były wykonane z materiałów nietoksycznych i nie służyły do innych celów niż akwarystyczne. Nie powinny mieć one kontaktu z żadną chemią gospodarczą. Niektórzy posiadacze większej liczby akwariów w celu profilaktyki chorób używają osobnych wiader i węży do każdego zbiornika.

Siatka do łowienia ryb – kasarek

Siatki do połowu ryb również ułatwią życie akwaryście. Kto raz próbował złapać zwinną rybę za pomocą szklanki czy plastikowego kubka, ten wie o czym mowa. Ryb nie wyławiamy przy każdej lepszej okazji. Jednak może zajść kiedyś potrzeba odizolowania jakiegoś osobnika ze względu na uraz mechaniczny czy chorobę. Potrzeba izolacji często ma miejsce podczas hodowli większej liczby ryb z rodziny pielęgnicowatych i innych, u których występuje silny terytorializm – zwłaszcza w okresie tarła.

Czyścik do szyb akwarium

Czyszczenie szyb z glonów to podstawowa czynność, jaką zmuszony jest wykonywać akwarysta. Im mniej intensywnie oświetlone akwarium, tym rzadziej. Do tego celu stosuje się szereg czyścików. Podstawowy typ to czyścik magnetyczny (ostatnimi laty dostępne są nawet takie z własnym napędem sterowane elektronicznie). Dostępne są też czyściki na kijku z rączką, gdzie elementem zeskrobującym glony są albo ostrze wymiennej żyletki, albo gąbka z różnego rodzaju elementami ściernymi. Znanym i lubianym domowym sposobem jest używanie starej, niepotrzebnej karty kredytowej czy telefonicznej.

Odmulacz

Stosowanie odmulacza zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanego podłoża. Osady zgromadzone na piasku łatwo usuwa się za pomocą samego węża podczas podmiany wody. Natomiast przy zastosowaniu grubszego żwiru użycie odmulacza może być zasadne. Odmulanie powinno być robione partiami, by nie zaburzyć równowagi biologicznej przedostaniem się nadmiernej ilości substancji organicznych i mineralnych z podłoża do słupa wody. Nie odmula się specjalnych podłoży do uprawy roślin wodnych. Często nadmierna ilość osadów gromadząca się na dnie jest wynikiem przekarmiania ryb lub źle funkcjonującej filtracji.

Filtr RO

Filtr RO służy do produkcji czystej, miękkiej wody. Poprzez zastosowanie specjalnej półprzepuszczalnej membrany można uzyskać wodę pozbawioną wszelkich innych cząsteczek niż H2O. Wykorzystuje się ją do przygotowania miękkiej i kwaśnej wody potrzebnej w hodowli wielu gatunków ryb, np. południowoamerykańskich pielęgniczek, kąsaczy, dyskowców, ziemiojadów czy azjatyckich ryb labiryntowych.

Nawożenie CO2 w akwarium

W akwarystyce roślinnej poza odpowiednim oświetleniem i nawożeniem N, P, K i innymi pierwiastkami ważne jest dostarczenie węgla jako materiału budulcowego. Jednym ze sposobów na jego dostarczanie roślinom jest instalacja CO2. Podstawowy zestaw składa się z butli ze sprężonym gazem CO2, reduktora, wężyka wysokociśnieniowego z zaworkiem i dyfuzora, który ma za zadnie rozpuścić gaz w wodzie. Stosując taką instalację w zbiorniku roślinnym z rybami, należy zachować ostrożność, ponieważ nadmierne stężenie tego gazu w wodzie może wywołać przyduchę i śmierć ryb.

Jest jeszcze wiele akwarystycznych gadżetów, które mogą być pomocne, ale nie zawsze będą konieczne dla konkretnego akwarium. Obecnie akwarystyka ulega na wielu obszarach niemałej specjalizacji i w różnych jej dziedzinach co rusz pojawiają się nowe gadżety.

Dawid Krótki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *