złota rybka

Złota rybka – jak zapewnić jej dobre warunki?

Historia złotej rybki liczy sobie niemal 2 tys. lat. Rozpoczęła się w starożytnych Chinach, gdzie karaś chiński (Carassius auratus) w celu zapewnienia stałego dostępu do świeżych ryb był poławiany i przenoszony do przydomowych sadzawek. Wśród srebrno-szarych osobników od czasu do czasu trafiały się ryby o pomarańczowym ubarwieniu. Przypuszcza się, że to właśnie te ryby dały początek trwającej do dziś hodowli złotych rybek. Setki lat żmudnej i wymagającej cierpliwości pracy hodowlanej doprowadziły do powstania ryb o przedziwnych kształtach i różnorodnym ubarwieniu. Obecnie znanych jest ok. 300 odmian tych niezwykłych ryb. Jeżeli myślisz o akwarium i to właśnie złota rybka ma w nim zamieszkać, koniecznie dowiedz się jak zapewnić jej odpowiednie warunki życia.

Odmiany złotej rybki

Patrząc na kształt ciała złotych rybek, można wyróżnić dwie grupy ryb. Pierwsza z nich obejmuje ryby o wydłużonym ciele i pojedynczej płetwie ogonowej. Jest to najstarsza odmiana wyhodowana w Chinach. Kształt jej ciała odpowiada dziko żyjącym karasiom, natomiast to, co ją od nich odróżnia, to ubarwienie. Karaś ozdobny może być żółty, pomarańczowy, czerwony, złoty lub czerwono-biały. Formy calico złotego karasia noszą nazwę schubunkin – ich ciało pokrywa mnóstwo czerwonych, żółtych, pomarańczowych oraz czarnych plamek. Ta grupa ryb trzymana jest przede wszystkim w oczkach ogrodowych.

Złota rybka oranda

Drugą grupę stanowią ryby o skróconym tułowiu i podwójnych płetwach – ogonowej i odbytowej. Wśród nich wyróżnia się wiele ras: welon, fantail, ryukin, oranda, oranda czerwony kapturek, teleskop, demekin, perłołuska, odmiany pozbawione płetwy grzbietowej – ranchu, lwia główka, pyzatka, niebowid, jajoryba. Złote rybki w sklepach zoologicznych w małym stopniu spełniają kryteria rasy. Rasowych ryb należy szukać u importerów złotych rybek, w wyspecjalizowanych punktach lub bezpośrednio u hodowców.

Jak przygotować akwarium dla złotych rybek?

Minimalna pojemność akwarium dla dwóch złotych rybek to 120 litrów. Na każdą kolejną rybę należy dodać ok. 50 litrów. Złote rybki czują się lepiej w grupie, są wtedy bardziej aktywne i „wesołe”. Najkorzystniejszym wyborem jest akwarium o pojemności 240 litrów. Nie tylko dlatego, że możesz w nim pielęgnować nawet do 5 ryb, ale też dlatego, że łatwiej będzie w nim utrzymać dobre parametry wody. Złote rybki należą do bardzo brudzących ryb. Mają szybką przemianę materii oraz stale przekopują podłoże, co sprawia, że zgromadzona w nim materia organiczna trafia do słupa wody. Z tego powodu akwarium dla nich powinno być wyposażone w duży filtr kubełkowy, przewidziany dla większego zbiornika. Zmieścisz w nim więcej złoża filtracyjnego, na którym osiedlą się bakterie nitryfikacyjne. Warto też zastosować drugi filtr wewnętrzny, który będzie pracował jako filtr mechaniczny, ale też zapewni bezpieczeństwo na wypadek awarii. Unikaj jednak w akwarium silnego mieszania wody, co męczyłoby ryby. Ustaw wyloty z filtrów tak, by ruch wody był stosunkowo nieduży. Zainstaluj też napowietrzacz.

Jako dekoracji użyj korzeni i kamieni. Jednak zdecydowanie unikaj ostrych elementów, zwłaszcza przy odmianach takich jak lwia główka czy teleskop, które mogłyby poranić ryby. Na tylną ścianę akwarium przyklej tło, może być w kolorze czarnym lub niebieskim. Zwiększy to estetykę akwarium.

złote rybki w akwarium

Oświetlenie nie musi być silne, gatunki roślin, które proponujemy poniżej, nie mają wysokich wymagań świetlnych. Możesz zastosować zarówno pokrywę z belką oświetleniową, jak i lampę wiszącą lub stojącą nad zbiornikiem otwartym. Warto jednak pamiętać, że ryby również potrzebują światła, gdyż wtedy lepiej się wybarwiają.

Jako podłoże sprawdzi się żwirek o drobnej lub średniej granulacji i gładkich krawędziach. Pamiętaj, że ryby przekopują podłoże, więc ostry żwirek mógłby je ranić, a ten o zbyt dużej granulacji prowadzić do zadławienia.

Jakie rośliny do akwarium ze złotymi rybkami?

Złote rybki zdecydowanie nie są rybami, dla których stworzysz typowe akwarium roślinne. Po pierwsze, jak już wiesz, złote rybki kopią w podłożu, tak więc w efekcie posadzone w nim rośliny są wyrywane. Po drugie, złote rybki z entuzjazmem urozmaicają sobie dietę roślinami o miękkich liściach. Nie musisz jednak rezygnować z roślin. Możesz wybrać gatunki epifityczne, których nie sadzi się w podłożu, takie jak: mikrozorium, anubias i bolbitis. Wtedy unikniesz problemów z wykopywaniem. Dodatkowo ich liście są twarde, istnieje więc szansa, że ryby nie będą nimi zainteresowane. Możesz też spróbować posadzić kryptokoryny lub valisnerie, ale zabezpiecz je przed wykopywaniem, obsypując kamykami lub sadząc w doniczkach. Wzrost roślin wspieraj poprzez regularne stosowanie preparatów Tropical Aquaflorin Potassium i Tropical Ferro-Aktiv.

Parametry wody dla złotych rybek

Złota rybka charakteryzuje się dużą elastycznością w stosunku do parametrów chemicznych wody. Jednak dla jej dobrego samopoczucia i ładnego wyglądu najlepiej zapewnić jej wodę o odczynie 7,0-7,5 pH i twardości 6-15°n. Zbyt twarda woda może przyczyniać się do uszkadzania płetw, zwłaszcza u delikatnych ras. Kontrolę podstawowych parametrów chemicznych wykonasz testem paskowym Tropical 6 in 1 Test. Możesz też użyć testów kropelkowych: Tropical NO2 Test, Tropical NO3 Test, Tropical GH/KH Test i Tropical pH 6,0-7,8 Test.

Złote rybki to ryby zimnowodne. Teoretycznie więc można zrezygnować z grzałki w akwarium. W praktyce jednak zależy to od temperatury otoczenia i pochodzenia ryb. Jeżeli w domu jest zimno albo kupisz rasowe ryby pochodzące np. z Tajlandii, gdzie żyją w ciepłej wodzie (27-28°C), zaopatrz się w grzałkę z termostatem. Temperatura w akwarium ze złotymi rybkami powinna wynosić ok. 20-25°C. Kupując rasowe ryby, o ich wymagania najlepiej spytać sprzedawcę.

Towarzystwo dla złotych rybek

Ze względu na ich specyficzne wymagania oraz ryzyko podgryzania długich płetw przez inne ryby zalecamy trzymać je w akwariach jednogatunkowych.

Pielęgnacja akwarium

W dojrzałym akwarium raz w tygodniu należy wykonywać podmiany wody, ok. 30-40% objętości zbiornika. Im mniejsze akwarium, tym większe prawdopodobieństwo, że parametry wody szybciej będą się pogarszać. Każde akwarium jest inne, dlatego należy samodzielnie wypracować częstotliwość podmian. Wyznacznikiem może być stężenie azotanów w wodzie, które nie powinno przekraczać 40 mg/l. Wodę do podmian należy uzdatnić preparatami Tropical Antychlor i Tropical Esklarin z aloesem lub Tropical Supreme oraz zastosować preparaty z bakteriami Tropical Bacto-Active i Tropical Nitri-Active.

Pokarmy dla złotych rybek

Złote rybki są wszystkożerne. Ich dieta powinna być zróżnicowana i bogata w składniki balastowe – błonnik oraz chitynę. Koniecznie unikaj przekarmiania. Codzienną dietę możesz oprzeć na wieloskładnikowych produktach dedykowanych złotym rybkom np. Goldfish Color Flakes, Goldfish Colour Pellet, Super Goldfish Mini Sticks.  Wpływają na intensyfikację ich wybarwienia i dbają o prawidłową perystaltykę jelit. Pamiętaj również, by wzbogacać dietę ryb pokarmami z wysoką zawartością alg Super Spirulina Forte Granulat, 3-Algae Granulat oraz pokarmami wspierającymi odporność np. Tropical D-Allio Plus Granulat, Pro Defence size M.

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *