Ocena jakości skały do akwarium morskiego

Idealną sytuacją byłoby zdobycie doskonałej jakości żywej skały za 10% ceny. Niestety, najczęściej takie okazje się nie zdarzają i stajemy przed wyborem zakupu skały. Ocena jakości skały przed zakupem do nowego akwarium to podstawa. Jak więc poruszać się w tym temacie, aby nie napytać sobie biedy?

Ocena jakości skały do akwarium – na co zwrócić uwagę?

  • Przede wszystkim pamiętaj, że ryzyko przywleczenia plag do akwarium istnieje zawsze. Bez wątpienia nawet na najlepiej wyglądającej skale znajdują się zarodniki glonów i komórki cyjanobakterii.
  • Dobrej jakości skała jest raczej jasna – nie tylko od dołu, tam gdzie nie dochodzi światło. Ponadto posiada czerwone i fioletowe przebarwienia glonów wapiennych.
  • Powinna być porowata i lżejsza niż się wydaje „na oko”.
  • Po wyjęciu z wody porowata skała długo ocieka wodą, podczas gdy słabo porowata szybko zaczyna „kapać”.
  • Skała powinna pachnieć morzem, a nie cuchnąć przetwórnią ryb.
  • Sztuczna skała nie powinna brudzić ani pylić.
  • Jeżeli kupujesz skałę z likwidowanego zbiornika, obejrzyj na forach, jak ten zbiornik wyglądał wcześniej. Może sprzedający pozbywa się akwarium z powodu plag?
  • Żywa skała musi być przechowywana w solance o parametrach zbliżonych do wody akwariowej. Aby to sprawdzić możesz zrobić testy wody na azotany i fosforany. Pamiętaj, że skała przechowywana w wodzie słodkiej (lub RODi) nie może być traktowana jako żywa.
  • Jeśli to możliwe, można rozłupać kawałek skały i ocenić jej jakość w środku.

To oczywiście tylko przykładowe rady dotyczące oceny jakości skały, które nie zawsze da się zastosować.

Charakterystyka skał stosowanych w akwariach morskich

Typ skałyOpisZaletyWadyDojrzewanieUwagi
Skała z frachtuSkała przywieziona bezpośrednio z raf koralowych. Jeśli transport trwał stosunkowo krótko, skała może być potencjalnie doskonałej jakości.Naturalna skała o doskonałej porowatości. Porośnięta naturalną dla rafy florą bakteryjną. Spora szansa na zdobycie „gratisów” prosto z rafy.Potencjalnie dużo martwej materii organicznej. Procesy gnilne mogą być dość intensywne i długotrwałe. Ryzyko przywleczenia niebezpiecznych pasażerów na gapę. Wymaga często długiego dojrzewania.Najczęściej długie i burzliwe – zwłaszcza jeśli skała była długo w podróży lub była transportowa w niekorzystnych warunkach, np. zimą.Skała jest dość ciemna i może nieprzyjemnie pachnieć.
Żywa skałaOdgazowana i oczyszczona skała z frachtu. Często pochodzi z istniejącego zbiornika. Popularna na rynku wtórnym.Jeśli jest dobrej jakości, będzie doskonałym dodatkiem do filtracji biologicznej w akwarium.Kupiona z likwidowanego zbiornika może negatywnie wpływać na parametry wody (NO3 i PO4) oraz być porośnięta np. ukwiałami Aiptasia sp.Z reguły ułatwia dojrzewanie na skutek wydajnej filtracji biologicznej.Powinna być czysta i jasna, nawet w miejscach wystawionych na światło. Może być porośnięta koralami.
Cement/ceramikaSztuczna skała wyprodukowana przez człowieka.Dowolne kształty – również na zamówienie, dają możliwość dowolnej aranżacji akwarium. Nie niosą ryzyka wprowadzenia do akwarium niechcianych mieszkańców.Nie najlepsza porowatość. Na start praktycznie jałowa. Musi dość długo przebywać w akwarium, żeby uzyskać pełną wydajność w filtracji biologicznej.Zwykle łagodne, ale długie. Wymaga od akwarysty dużej cierpliwości.Relatywnie droga i trudna w transporcie ze względu na wagę. Gotowe struktury mogą ulec połamaniu w transporcie.
Sucha skałaOczyszczona i wysuszona skała naturalna.Dobrze przygotowana nadaje się do ożywienia w akwarium morskim i w odpowiednich warunkach uzyskuje wszystkie zalety żywej skały.Źle oczyszczona będzie pogarszała parametry wody w akwarium.Spora loteria. Dobrej jakości sucha skała będzie zachowywała się jak sztuczna skała z doskonałą porowatością. Złej jakości sucha skała będzie jak skała z frachtu.Może być długo przechowywana poza akwarium. Dodatkowo można ją obrabiać i kleić poza akwarium.

Bartek Stańczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *