karmienie ryb w akwarium

Czym karmić ryby akwariowe?

Tak samo jak wzrasta liczba gatunków ryb dostępnych dla akwarystów, tak pojawia się coraz większa liczba pokarmów, które mają zaspokoić ich potrzeby. Dlatego też producenci prześcigają się w tworzeniu produktów o wyjątkowych właściwościach, różnych kształtach, wielkościach itp. Jak akwarysta, zwłaszcza początkujący, ma dokonać wyboru z tak dużej oferty? Czym się kierować? Czy w żywieniu ryb obowiązują jakieś zasady? Czym karmić ryby akwariowe, aby były zdrowe i pięknie wybarwione? Poznaj odpowiedzi na te pytania zanim kupisz pokarm dla swoich ryb i zacznij karmić ryby akwariowe świadomie.

Czy dieta ryb może być niewłaściwa?

Wiemy co kryje się pod pojęciem „niewłaściwa dieta” w odniesieniu do człowieka. To zwykle zbyt dużo, zbyt słodko i zbyt tłusto. Za dużo składników przetworzonych, a za mało warzyw i owoców. Czy w przypadku ryb też można mówić o niewłaściwej diecie? Oczywiście. Ryby stanowią najliczniejszą grupę kręgowców na ziemi. Poszczególne gatunki są przystosowane do pobierania konkretnego pokarmu. Często specjalizacje pokarmowe ryb bywają bardzo wąskie i takie właśnie gatunki, jeżeli trafią do akwarium, sprawiają największe trudności w utrzymaniu. Najogólniej ryby możemy pod względem wymagań pokarmowych podzielić na wszystkożerne, roślinożerne i mięsożerne.

Wybierając ryby do akwarium należy brać pod uwagę ich dietę, wymagania co do parametrów fizyko-chemicznych wody oraz usposobienie. Dlaczego dieta jest jednym z głównych elementów branych pod uwagę podczas doboru ryb do akwarium? Odpowiedź jest prosta: planując zbiornik wielogatunkowy nie możemy razem pielęgnować ryb roślinożernych i mięsożernych. Karmienie ryb w takim zbiorniku będzie trudne, gdyż nie zdołamy zapewnić prawidłowej diety obu grupom ryb jednocześnie.

Jaką formę pokarmu dla ryb akwariowych wybrać?

Wiedząc jakie są wymagania pokarmowe ryb, pozostaje już tylko wybrać odpowiednią formę pokarmu, a więc jego kształt, wielkość i to w jaki sposób zachowuje się w wodzie.

Bez wątpienia najbardziej uniwersalną formą pokarmu dla ryb są płatki. Ten typ pokarmu unosi się przez chwilę na powierzchni wody, po chwili tonie i powoli opada na dno. Dlatego ryby żerujące w różnych strefach akwarium bez problemu mogą go pobierać. Ponadto płatki można rozkruszyć, dostosowując ich wielkość do otworu gębowego mniejszych gatunków ryb, czy nawet dorastającego narybku.

Z kolei pokarmy w formie granulatu mogą być pływające lub tonące. Dostępne są w różnych wielkościach i należy dobierać je do wielkości otworu gębowego karmionych ryb.

Ancistrus sp.

Rybom dennym można podawać granulaty oraz tonące tabletki lub wafelki – te ostatnie są idealnym pokarmem dla zbrojników, których otwór gębowy zaopatrzony jest w przyssawkę i specjalne zęby do ścierania pokarmu z kamieni czy korzeni.

Czy można karmić ryby akwariowe jednym pokarmem?

Środowisko naturalne na ogół daje rybom możliwość czerpania z ogromnej puli pokarmów. Podobnie powinno się postępować w przypadku żywienia ryb akwariowych. Dlatego błędem jest opieranie się tylko na jednym typie pokarmu, nawet jeżeli będzie to doskonale zbilansowany produkt. Ryby powinny otrzymywać kilka różnych pokarmów gotowych. Wskazane jest również w przypadku wielu gatunków ryb stosowanie pokarmów mrożonych, żywych lub też świeżych roślin, a nawet owoców. Warto więc zdobyć wiedzę na temat bezkręgowców i alg w żywieniu ryb. Do produkcji pokarmów dla ryb marki Tropical wykorzystuje się ok. 100 różnych surowców. Średnio w jednym pokarmie znajdziesz ich ok. 20.

Jakość karmy a parametry wody

Wysokiej jakości produkty, w skład których wchodzą wyselekcjonowane składniki, są przez ryby w dużym stopniu przyswajane. Ma to bezpośrednie przełożenie na jakość wody w akwarium. Niektóre technologie produkcji wpływają również na zwiększenie strawności białek czy węglowodanów. Również dodanie do pokarmu probiotyku sprawia, że jest on lepiej wykorzystywany przez ryby, w efekcie mniej odchodów trafia do wody akwariowej.

Soft Line Tropical

Wybór wielkości opakowania pokarmu

Teraz możecie się zastanawiać: co karmienie ryb ma do opakowania? Okazuje się, że nawet to ma znaczenie. Pokarmy marki Tropical dostępne są w wielu różnych opakowaniach. Kuszący może być zakup większej puszki, gdy porówna się cenę kilograma pokarmu w małym i dużym opakowaniu. Ile jednak czasu upłynie by skarmić opakowanie o poj. 500 ml, gdy w akwarium pływa 5 rybek? Duża liczba gramatur pozwala dostosować zakup do liczby ryb. Należy pamiętać, że każde otwarcie puszki w celu podania pokarmu sprawia, że w produkcie pomału ubywa witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych itp. Produkt po prostu się starzeje.

Z tego samego powodu złym pomysłem jest zakup pokarmów rozważanych. Owszem, mają one atrakcyjną cenę, ale nie wiadomo w jaki sposób były przechowywane i kiedy zostały otwarte. Ponadto woreczek strunowy, w którym na ogół można taki pokarm kupić, nie gwarantuje bezpieczeństwa produktu. Oryginalne opakowania pokarmów Tropical to gwarancja wysokiej jakości i świeżości. Warto zwrócić uwagę, że tworzywo sztuczne, z którego wykonane są opakowania jest dedykowane dla przemysłu spożywczego, w ten sposób Tropical chroni swoje produktu przed wtórnym zanieczyszczeniem np. metalami ciężkimi. Ponadto tworzywo, z którego powstały przeźroczyste puszki ma w swoim składzie specjalne substancje chroniące produkt przed promieniowaniem UV.

Błędy popełniane przy wyborze karmy dla ryb

  1. Karma o nieodpowiednim składzie w stosunku do wymagań danego gatunku ryby
  2. Ograniczenie się do jednego produktu
  3. Kupowanie karm rozważanych z większego opakowania
  4. Kupowanie zbyt dużego opakowania w stosunku do liczby ryb

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *