wielkość akwarium

Jaką wielkość akwarium wybrać?

Następnym krokiem po wyborze miejsca dla akwarium jest wybór samego zbiornika, czyli to jaki będzie miało kształt i wielkość. Często o wielkości pierwszego akwarium decyduje miejsce, jakim dysponujemy w mieszkaniu lub domu.

Dlaczego chcesz mieć akwarium?

Odpowiedź na to pytanie jest ważna, gdyż zdecydowanie ułatwi podejmowanie decyzji zakupowych. Akwarium może mieć charakter dekoracyjny, ale ważne jest czy postawisz go w reprezentacyjnym miejscu salonu czy na swoim biurku. Interesuje cię jakiś gatunek ryb i chcesz akwarium poświęcić tylko im, musisz dostosować wielkość akwarium do ich wymagań. A może fascynuje cię świat skorupiaków. Akwaria dla krewetek nie muszą być duże, jednak po założeniu pierwszego krewetkarium na ogół przychodzi zapotrzebowanie na kolejne.

Akwarium dekoracyjne

Jeżeli akwarium ma być ozdobą salonu, koniecznie musisz zwrócić uwagę na aspekt wizualny. Producenci zbiorników akwariowych oferują szeroką gamę kolorystyczną szafek i pokryw akwariowych. Zwracają też uwagę na design mebla, nie powinieneś więc mieć problemu z wyborem zestawu, który wpisze się w styl twojego mieszkania.

zestaw akwariowy

Wielkość takiego akwarium może być dowolna. Oczywiście im większy zbiornik tym większe wrażenie będzie robił. Ale również ładnie zaaranżowana i wyeksponowana kostka o wymiarach 35x35x35 będzie efektowną ozdobą.

Akwaria hodowlane

Jeżeli zakładasz z góry, że twoja przygoda z akwarystyką będzie się rozwijać w kierunku rozmnażania ryb, i to jest właśnie ten aspekt, który Cię najbardziej zainteresował w tym hobby, rozważ raczej możliwość postawienia regału z kilkoma zbiornikami. Możesz w nich przeprowadzać kwarantannę nowych ryb. Odkładać tarlaki na czas tarła czy odchowywać narybek.

Kształt akwarium

Najbardziej uniwersalne są akwaria o standardowych wymiarach z prostymi szybami. Są łatwe w pielęgnacji i nie utrudniają obserwacji podwodnego świata. Jeżeli jednak marzysz o czymś bardziej ekstrawaganckim mogą cię zainteresować akwaria z szybami półokrągłymi, akwaria narożne, sześciokątne i ze ściętymi bokami.

Najpopularniejsze wymiary zbiorników akwariowych z prostymi szybami

Wymiary akwarium [cm] dł.szer.wysObjętość [l]
60 × 30 × 30 54
80 × 35 × 40112
100 × 40 × 40160
120 × 40 × 50240
150 × 50 × 60450

Jednak zdecydowanie do najpopularniejszych należą klasyczne, proste akwaria. Znajdziesz wśród nich największy wybór wielkości. Bez problemu dokupisz do takiego akwarium pokrywę, jeżeli nie chcesz kupować gotowego zestawu. Mniejsze zbiorniki są również dostępne w formie, popularnej zwłaszcza wśród miłośników krewetek i roślin wodnych, tzw. kostki, gdzie długość i szerokość takiego akwarium są takie same.

Koszty utrzymania akwarium

Planując akwarium pomyśl też o środkach jakie możesz przeznaczyć na jego zakup i utrzymanie. Im większy zbiornik tym większy koszt początkowy, ale też bardziej odczujesz takie akwarium w miesięcznych opłatach za prąd i wodę. Jeżeli ryby, które planujesz hodować będą potrzebowały specjalnego przygotowania wody np. przy użyciu filtra RO, koszty będą jeszcze większe.  

Wielkość akwarium

Już wiesz, że na to jaką wielkość akwarium wybierzesz wpływa kilka czynników. Miejsce jakim dysponujesz i budżet, ale także ryby. Ryby muszą mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do życia. Jeżeli marzą ci się duże gatunki pielęgnic musisz dostosować akwarium do ich wymagań. Nie daj się wpędzić w pułapkę kupowania mniejszego zbiornika, tymczasowego. Chyba, że faktycznie jest ono elementem sprytnego planu, jak niepostrzeżenie dla domowników stać się posiadaczem większej liczby zbiorników. Jeżeli budżet i miejsce są czynnikami ograniczającymi, nie poddawaj się. Liczba interesujących, niewielkich gatunków ryb jest ogromna. Z pewnością znajdziesz gatunek, który cię urzeknie, a będzie odpowiedni do małego akwarium.

Jest jeszcze jedna zasada, którą powinien kierować się akwarysta wybierając pierwsze akwarium. Większy zbiornik jest łatwiejszy w pielęgnacji. Łatwiej w nim utrzymać równowagę biologiczną, daje też większe możliwości aranżacyjne.

Moim zdaniem takim minimum na początek jest akwarium o pojemności 60 litrów. Jednak im większe akwarium tym lepiej. Sam zobaczysz, że jak złapiesz akwarystycznego bakcyla to jedno akwarium szybko okaże się nie wystarczające.

Czy kula to dobre akwarium dla ryb?

W żadnym wypadku nie decyduj się na trzymanie ryb w kuli! Po pierwsze, dlatego że jej pojemność jest mała. Trudno w niej zainstalować grzałkę, filtr i oświetlenie. Nie ma miejsca na urządzenie miejsc, w których ryby mogłyby się ukryć. Mała objętość sprzyja szybkiemu brudzeniu się wody, co wiąże się z koniecznością częstych podmian wody. W kuli nigdy nie ustali się równowaga biologiczna na tyle stabilna, by ryby dobrze się czuły i były zdrowe. Dla popularnej złotej rybki, która najczęściej trafia do kuli, jest to stanowczo za małe mieszkanie. Minimalna objętość jaka powinna przypadać na jedną złotą rybkę to 50 litrów.

dr. inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *