pyszczaki w akwarium

Jak wybrać pokarm dla ryb akwariowych?

To pytanie może dotyczyć zarówno początkujących, jak i zaawansowanych akwarystów. Choć tym drugim z reguły dużo łatwiej podjąć decyzję ze względu na wiedzę, jaką dysponują, to jednak liczba gotowych pokarmów dostępnych w sklepach może być przytłaczająca. Zatem jak wybrać odpowiedni pokarm dla ryb akwariowych?

Poznaj wymagania pokarmowe swoich ryb

Wybierając pokarm dla ryb akwariowych w pierwszej kolejności należy poznać ich potrzeby żywieniowe. Większość dostępnych w sprzedaży ryb to gatunki wszystkożerne, których dieta opiera się zarówno na składnikach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Drugą dość liczną grupę stanowią gatunki roślinożerne, są to przede wszystkim pielęgnice z jezior Malawi i Tanganika. Trzecia grupa to gatunki mięsożerne, wiele z nich niechętnie lub w ogóle nie przyjmuje pokarmów gotowych. Akwarysta, by zapewnić im prawidłową dietę, musi korzystać z pokarmów mrożonych lub żywych.

Na etykietach pokarmów Tropical znajdują się informacje, czy dany produkt jest pokarmem wieloskładnikowym odpowiednim dla ryb wszystkożernych, wysokobiałkowym dla ryb mięsożernych i wszystkożernych, czy też jest to pokarm z wysoką zawartością składników roślinnych, który można podawać rybom roślinożernym i wszystkożernym.

Wybierz odpowiednią formę pokarmu

Pokarm dla ryb akwariowych może mieć różną formę. Gdy wiesz już, jaki typ pokarmu jest Ci potrzebny, w drugiej kolejności powinieneś wybrać jego formę. Forma pokarmu zależy od sposobu żerowania ryb oraz ich wielkości. Musisz pamiętać, że ryby żyjące w naturalnym środowisku wodnym związane są z różnymi strefami. Jedne gatunki żyją w okolicy dna, inne w toni wodnej lub wśród roślinności. Są i takie, które najchętniej przebywają tuż pod powierzchnią wody. Kształt ciała i umiejscowienie otworu gębowego na ogół wskazuje, jaką strefę zamieszkują ryby, co stanowi cenną wskazówkę ułatwiającą wybór formy pokarmu.

Dostępność pokarmów w postaci różnych form umożliwia dobranie odpowiedniego produktu dla danego gatunku, zarówno pod względem wielkości cząstek pokarmu, jak również miejsca i sposobu jego pobierania.

Płatki

Najbardziej uniwersalna forma pokarmu. Odpowiednia dla ryb żerujących we wszystkich strefach akwarium. Jego delikatna struktura sprawia, że w kontakcie z wodą najpierw unosi się on na jej powierzchni, a następnie powoli opada. Rozpływając się po całym akwarium, daje możliwość żerowania gatunkom mniej żywiołowym i osobnikom znajdującym się niżej w hierarchii. W celu uzyskania mniejszych kawałków pokarmu, wystarczy płatki pokruszyć.

Granulat

Skoncentrowana dawka pokarmu w formie granulek dostępnych w różnych wielkościach: granulat (1,4-6,0 mm), minigranulat (0,8-1,2 mm) i mikrogranulat (0,5-0,7 mm). Są to pokarmy tonące lub wolno tonące, odpowiednie dla ryb żerujących w toni wodnej i na dnie akwarium. Większość granulatów Tropical ma gładką powierzchnię i zamknięte pory. Dzięki temu granulki chłoną wodę powoli, przez co charakteryzują się bardzo wysoką hydrostabilnością i ograniczonym uwalnianiem składników pokarmowych do wody. W ofercie są również granulaty typu „bites” o nieregularnej powierzchni, które szybciej miękną, a tym samym są idealne dla wrażliwych, jak również mniej chętnie przyjmujących granulaty gatunków ryb.

Chipsy

Rodzaj granulatu w kształcie płaskiego dysku. Szybko tonie i charakteryzuje się dużą hydrostabilnością. Przeznaczony dla większych gatunków ryb.

Pellety i pałeczki

Pokarmy pływające dla średnich i dużych gatunków ryb pobierających pokarm z powierzchni wody. Pellety w kształcie kuleczek są dostępne w rozmiarze S (3,5 mm) i M (5-6 mm). Pałeczki występują w rozmiarze M (4 mm) i L (6 mm).

Wafelki

Pokarmy w tej formie przeznaczone są do karmienia ryb żerujących w strefie dennej oraz skorupiaków. Wafelki szybko opadają na dno, co pozwala umieścić je w miejscu, w którym ryby denne najchętniej żerują. Można je również podać bezpośrednio do kryjówki gatunków płochliwych. Wafelki powoli chłoną wodę, dlatego też długo zachowują swój kształt w akwarium. Ich kształt i struktura pozwalają na naturalne żerowanie rybom z rodziny Loricariidae, których otwór gębowy zaopatrzony jest w przyssawkę i zęby przystosowane do ścierania pokarmu z różnych powierzchni.

Tabletki

Pokarmy w formie tabletek pozwalają karmić ryby denne i skorupiaki (tabletki tonące, samoprzylepne i płasko-wypukłe), jak również ryby toni wodnej, w tym narybek (tabletki samoprzylepne i płasko-wypukłe). Tabletki samoprzylepne i płasko-wypukłe przykleja się do szyby akwarium. Wszystkie tabletki w wodzie rozpadają się na drobne cząstki.

Pokarmy dla narybku

Pokarmy mikronizowane w postaci drobnego pyłu przeznaczone do karmienia narybku. W przypadku dużego narybku, jak np. u ryb żyworodnych, mikrowity można stosować od momentu rozpoczęcia żerowania przez młode ryby.

Pokarmy naturalne

Suszone lub liofilizowane bezkręgowce (dafnia, gammarus, artemia, ochotka, rurecznik, krewetki), bogate w chitynę i karotenoidy. Naturalne pokarmy są bezpieczne biologicznie i doskonale urozmaicają dietę ryb ozdobnych.

Pokarmy Soft

Produkty soft to pokarmy w postaci granulatów, które ‒ dzięki zaawansowanej i nowatorskiej technologii produkcji ‒ zyskały miękką teksturę. Dzięki temu są chętniej przyjmowane przez ryby i łatwiej trawione.

Przydatne wskazówki

  • dla małych gatunków ryb lub ryb o małych otworach gębowych najodpowiedniejsze są pokarmy płatkowane oraz mini- i mikrogranulaty
  • dużym gatunkom ryb, które pobierają pokarm z powierzchni wody, można podać pokarmy w postaci chipsów oraz pelletów i pałeczek.
  • ryby denne ‒ w zależności od wielkości ‒ mogą być karmione płatkami, granulatem i minigranulatem oraz pokarmami w formie tabletek lub wafelków.

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *