Danio pręgowany (Danio rerio)

Danio pręgowany (Danio rerio) – ruchliwa rybka do małego akwarium

Szukasz ryby, która sprawi, że Twoje akwarium będzie tętniło życiem? Jeżeli dysponujesz małym zbiornikiem, danio pręgowany (Darnio rerio) może być dobrym wyborem. Ten maluch należący do rodziny karpiowatych (Cyprynidae) to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Na jej popularność wpływa kilka czynników: niewielkie rozmiary, łatwa pielęgnacja, odporność na błędy początkujących akwarystów i niezwykła ruchliwość.

Występowanie

Danio pręgowany w naturze zamieszkuje niewielkie rzeki i strumienie Pakistanu, Indii, Nepalu oraz Bangladeszu. Spotyka się go również w wodach stojących, kanałach irygacyjnych czy na polach ryżowych.

Charakterystyka

Danio pręgowany (Danio rerio) dorasta do ok. 4–5 cm długości. Ma wydłużony kształt ciała. Na jasnym, srebrzystym lub lekko złotawym tle od głowy do ogona biegnie pięć połyskujących niebieskich pasków. Są one widoczne również na płetwach ogonowej i odbytowej. Samiczki danio są nieco większe i bardziej krępe od samców. W miarę dojrzewania zaobserwujesz, jak ich brzuszki stają się coraz bardziej zaokrąglone.

W akwariach spotyka się również ryby, które zamiast pasków mają kropki. Jest to odmiana barwna Danio rerio, znana pod nazwą danio lamparcie (Danio rerio var. frankei). Ciekawostką jest to, że przez lata danio lamparcie uważano za odrębny gatunek (Danio frankei). Obecnie wiadomo, że jest to spontaniczna mutacja, co zostało wyjaśnione przez Hafftera i innych w pracy z 1996 roku. Mało tego, okazało się, że odmianę tę można spotkać również w środowisku naturalnym (Spence i in. 2008). Akwarystom znane są również formy długopłetwe obu tych odmian barwnych.

W handlu można też nabyć danio fluo w różnych jaskrawych kolorach. Przeczytaj Danio fluo i sztucznie barwione ryby, aby dowiedzieć się dlaczego nie powinieneś kupować tych ryb, mieszkając na terenie Unii Europejskiej.

Akwarium dla danio pręgowanego

Danio nadaje się do zbiorników towarzyskich, a także niewielkich zbiorników jednogatunkowych. Pamiętaj jednak, że jest to gatunek stadny. Dla grupy ryb liczącej 8–10 osobników najlepiej sprawdzi się akwarium o długości 80 cm. Takie akwarium ma ok. 100 litrów pojemności. W mniejszym litrażu tej aktywnej i stadnej rybie nie zapewnisz komfortowych warunków życia, zwłaszcza że z pewnością będziesz chciał mieć w zbiorniku także inne gatunki ryb.

Aranżując akwarium dla danio, weź pod uwagę ich dużą aktywność. Posadź rośliny raczej z tyłu i po bokach, w ten sposób uzyskasz wolną przestrzeń do pływania. Danio najczęściej przebywa w górnej części akwarium. Chętnie pobiera pokarm z powierzchni wody, dlatego nie należy przesadzać z ilością roślin pływających. Nie powinny one pokrywać całej tafli wody. Na dno zastosuj gruby piasek lub drobny żwirek. Jako że w akwarium dla danio powinno być dużo roślin, rozważ zakup specjalnego podłoża do ich uprawy lub substratu podżwirowego. Jako dekoracji możesz użyć otoczaków, korzeni, a nawet zdrewniałych pędów bambusa. W tej kwestii ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.

Parametry wody dla danio pręgowanego

Ze względu na dużą plastyczność danio pręgowanego w stosunku do parametrów fizykochemicznych nie musisz w specjalny sposób przygotowywać  dla niego wody. Powinieneś natomiast zadbać o jej jakość, instalując w akwarium wydajny filtr i regularnie podmieniając wodę. Koniecznie przykryj akwarium, gdyż ryby skaczą, co może się dla nich skończyć tragicznie. Jeżeli masz możliwość takiego ustawienia akwarium, by w ciągu dnia przez chwilę padało na nie słońce, zrób to. Danio uwielbiają kąpiele słoneczne. Jest to także jeden z czynników, który pobudza je do tarła.

W akwarium utrzymuj temperaturę w zakresie 22–24oC. Niektórzy hodowcy zalecają nawet niższą temperaturę – 18–24oC. Danio są bardziej aktywne i żywotne w chłodniejszej wodzie. Jeżeli masz ciepłe mieszkanie, możesz zrezygnować z grzałki. Twardość wody powinna oscylować w granicach 5–20odGH, a odczyn najlepiej utrzymać w graniach 6,5–7,5 pH.

Czym karmić danio pręgowane?

W akwarium danio uchodzi za rybę wszystkożerną, która bez problemu akceptuje każdy podany pokarm, pod warunkiem że jest dostatecznie mały. W naturze natomiast żywi się przede wszystkim drobnymi bezkręgowcami. Chociaż żywienie danio nie przysparza problemów, należy zapewnić im urozmaiconą dietę. Dobrym wyborem będą wieloskładnikowe mini granulaty, np. Tropical Supervit Mini Granulat i Tropical Nanovit Granulat, lub mini płatki, np. Tropical Supervit Mini Flakes.

Oprócz wymienionych powyżej pokarmów podstawowych możesz też podawać niezwykle atrakcyjny dla danio pokarm Tropical Red Mico Colour Sticks XXS. Są to mikro pałeczki z wyglądu przypominające drobne larwy ochotki, które pod wpływem ruchu wody zachowują się niemal jak żywy pokarm.

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Literatura

Haffter, P., Odenthal, J., Mullins, M. et al. Mutations affecting pigmentation and shape of the adult zebrafish. Dev Gene Evol 206, 260–276 (1996). https://doi.org/10.1007/s004270050051

Spence, R., Gerlach, G., Lawrence, C. & Smith, C. (2007): The behaviour and ecology of the zebrafish, Danio rerio. Biological Reviews, 83 (1): 13–34.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *