Chindongo saulosi

Chindongo saulosi – mały pyszczak z jeziora Malawi

Tego pyszczaka możecie znać również pod nazwą Pseudotropheus saulosi, jednak po rewizji w 2016 roku obowiązująca nazwa to Chindongo saulosi. Jest to niewielkich  rozmiarów pyszczak z jeziora Malawi o dość łagodnym usposobieniu, co sprawia, że jest to idealny wybór dla początkujących akwarystów.

Gdzie występuje Chindongo saulosi?

Afryka to kontynent niezwykle bogaty w ciekawe gatunki pielęgnic. Szacuje się, że tylko w jeziorze Malawi żyje ponad 800 gatunków pielęgnic i wciąż odkrywane są nowe. W Malawi wykształciły się dwie grupy ryb wyraźnie zróżnicowane ekologicznie: mbuna i non-mbuna. Określenie mbuna można przetłumaczyć jako „ryby gryzące kamienie”, co doskonale opisuje zachowanie większości tych ryb podczas żerowania.

Chindongo saulosi zamieszkuje skalisty biotop Taiwanee Reef w okolicy wyspy Chizumulu w jeziorze Malawi w Afryce. Niestety wyjątkowa uroda tego gatunku i jego masowe połowy doprowadziły do drastycznego spadku liczebności naturalnej populacji. Przeczytaj o próbach odbudowy naturalnej populacji na stornie Klubu Malawi.

Jak wygląda Chindongo saulosi?

Chindongo saulosi to jeden z mniejszych i spokojniejszych gatunków z grupy mbuna. Samczyki dorastają do 10 cm, samiczki do 8 cm. Mimo niewielkich rozmiarów samiec wyznacza dość duże terytorium, w naturze może ono wynosić aż 2 metry średnicy. Z tego powodu zaleca się utrzymywać w akwarium grupę ryb składającą się z jednego samca i kilku samic. Można łączyć z innymi gatunkami pyszczaków o podobnych wymaganiach i temperamencie.

Dymorfizm płciowy jest bardzo wyraźny. Dominujący samiec ma intensywny, niebieski kolor z granatowymi, pionowymi pręgami, natomiast samice i młode ryby są żółte.

Jak urządzić akwarium dla pyszczaków mbuna?

Dla samca i kilku samic wystarczy zbiornik o długości 120 cm. Jeżeli jednak połączymy pyszczaka Saulosa z innymi łagodnymi pielęgnicami mbuna należy przygotować dużo większe akwarium. W zbiorniku jako podłoże stosujemy piasek. Zaleca się umieszczenie dekoracji ze skał i kamieni. Trzeba zadbać o wydajną filtrację, co osiąga się zwykle przy użyciu dwóch filtrów.

Temperatura optymalna dla tego gatunku to 24-27oC, odczyn 7,5-8,5 pH i twardość 16-30°dGH.

Co jedzą pyszczaki Saulosa?

Na ogół pielęgnice mbuna określa się jako ryby roślinożerne. Jest to duże uproszczenie. W rzeczywistości dieta ryb z grupy mbuna jest bardzo zróżnicowania i decydując się na ich hodowlę w akwarium, trzeba dokładnie sprawdzić, jakie są upodobania troficzne danego gatunku. W naturze pyszczak Saulosa żywi się peryfitonem porastającym skały, na który się składają glony, okrzemki, grzyby i drobne bezkręgowce. Natomiast w akwarium podajemy rybom pokarmy gotowe bogate w spirulinę i inne glony (Africa Herbivore, Super Spirulina Forte Granulat, Spirulina Granulat, 3 Algae Granulat). Od czasu do czasu dietę uzupełniamy pokarmami gotowymi z dużym udziałem bezkręgowców, np. Krill Flake, Africa Carnivore, Cichlid Gran.

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *