Brzanka odesk (Pethia padamya)

Brzanka odeska (Pethia padamya) – ryba z ciekawą historią

Lubicie, gdy w akwarium coś się dzieje? Jeżeli tak, to postawcie na brzanki. W sklepach zoologicznych jest duży wybór tych ciekawych ryb. Można znaleźć gatunki osiągające zaledwie kilka centymetrów długości, jak i całkiem spore, których długość może dochodzić nawet do 30 cm. Niezależnie, który gatunek wybierzecie, w Waszym akwarium cały czas będzie ruch. Brzanki to ryby pełne energii, ruchliwe i ciekawe, a ponadto potrafią zachwycać wspaniałymi barwami jak brzanka odeska (Pethia padamya). Idealnie nadają się również na mieszkańców pierwszego akwarium.

Niejasne pochodzenie brzanki odeskiej

Wiecie, że ten gatunek został opisany naukowo dopiero w 2008 roku, mimo że akwaryści znali go już od lat siedemdziesiątych XX wieku? Po raz pierwszy pojawiła się w zbiornikach akwarystów w Ukrainie, niedaleko Odessy, stąd jej potoczna nazwa.

Pierwsza wzmianka o nowej brzance z Odessy, autorstwa W. Dazkewitsh’a pochodzi 1973 roku i ukazała się w magazynie „Aquarien-Terrarien”. Ta oraz kolejne publikacje o tej pięknej rybie niestety nie zawierały ważnej informacji. A mianowicie – nie było wiadomo, skąd ta ryba pochodzi i jak trafiła do zbiorników w Odessie? Brak informacji o jej pochodzeniu a jednocześnie podobieństwo do znanych już gatunków brzanek sprawiło, że wielu akwarystów było przekonanych, iż mają do czynienia z hybrydą. Międzygatunkowym mieszańcem, który postał w sposób naturalny lub, jak niektórzy uważali, był dziełem planowej hodowli człowieka.

Naturalną populację brzanki odeskiej odkrył Ralf Britz dopiero w 2003 roku w pobliżu miasta Mandalay, w dorzeczu rzeki Ayeyarwaddy na terenie Republiki Związku Mjanmy (kiedyś Birma).

Brzanka odeska w akwarium

Brzanka odeska jest rybą stadną i niezwykle aktywną. Dorasta do ok. 4,5 cm. Warto kupić 10, a nawet 15 osobników, w miarę możliwości z przewagą samic. Te śliczne ryby pięknie prezentują się w zbiorniku jednogatunkowym. Bez przeszkód jednak można z ich udziałem tworzyć interesujące akwaria wielogatunkowe. Akwarium dla brzanek odeskich należy obsadzić roślinami. Warto zastosować również rośliny pływające, które rozproszą światło. Wskazane jest również użycie ciemnego podłoża.

Temperatura wody powinna być utrzymywana w przedziale 22-26°C. Zalecany odczyn wody to 6,5-8,5 pH, woda średnio twarda i twarda. Wiedza na temat parametrów fizyko-chemicznych w naturalnym środowisku występowania tych ryb jest dość ograniczona. Biorąc jednak pod uwagę budowę geologiczną w dorzeczu Ayeyarwaddy i zróżnicowanie obszarów, przez które płyną dopływy tej największej rzeki Mjanmy, parametry fizyko-chemiczne mogą bardzo się różnić. Niech więc nie dziwią Was informacje często skrajne o preferencjach tego gatunku.

Dymorfizm płciowy brzanki odeskiej

Rozróżnienie płci nie sprawia problemu. U dojrzałych ryb samce mają wyraźny, czerwony pas, ciągnący się od czubka głowy do nasady ogona. W okresie tarła jego kolor jest szczególnie intensywny. Samiczki są nieco większe od samców, mają zaokrągloną partię brzuszną. Ich ciało jest koloru oliwkowego lub beżowego.

Czym karmić brzankę odeską?

Brzanka odeska jest gatunkiem wszystkożernym. Chętnie przyjmuje pokarmy gotowe, np. Asia size S z Linii Soft, Red Mico Colour Sticks, Krill Flake, Supervit Mini Granulat. Jej dieta powinna być urozmaicona o pokarmy roślinne, np. Super Spirulina Forte Mini Granulat. O tym, że lubi dodatki roślinne, świadczy fakt, że chętnie skubie glony rosnące w akwarium. Może również podgryzać co bardziej smakowite rośliny, chociaż nie jest to regułą.

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *