Hemigrammus bleheri

Zwinnik Blehera (Hemigrammus bleheri)

Masz niewielkie akwarium i szukasz atrakcyjnych, łatwych w hodowli ryb? Zwinnik Blehera (Hemigrammus bleheri) to niewielka, dorastająca do ok. 6 cm ryba z rodziny kąsaczowatych (Characidae). W naturze występuje w wodach rzek Rio Negro i Rio Vaupes w Ameryce Południowej. Stadko tych ryb możesz pielęgnować już w akwarium o objętości 80 litrów. Woda dla zwinników powinna mieć temperaturę od 23 do 28oC, twardość na poziomie 5-12 dGH i pH lekko kwaśne do obojętnego. Są to ryby zamieszkujące tzw. czarne wody. Stąd konieczne jest dodatnie do wody związków humusowych i garbników. W tym celu umieść w filtrze kubełkowym wkład torfowy. Jeżeli nie stosujesz tego typu filtra możesz użyć gotowych preparatów w płynie, takich jak: Tropical Querex, Tropical Torfin Complex lub Tropical Ketapang Extract.

Zwinnik Blehera (Hemigrammus bleheri) to gatunek stadny i aktywny. W akwarium trzymamy minimum 6-7 osobników. Jest to idealna ryba do akwarium ogólnego, w którym można łączyć go z innymi spokojnymi gatunkami z Ameryki Południowej. Ma srebrzyste ciało z charakterystycznym, intensywnym czerwonym kolorem na głowie, oczach i skrzelach. Na płetwie ogonowej widoczne są poziome, ułożone na przemian, białe i czarne pasy. Dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony. Samice mają bardziej wydatne brzuszki i są bardziej krępe niż samce.

Jak przygotować akwarium dla zwinników?

Najlepiej, aby podłoże akwarium było ciemne. W tym celu można użyć drobnego żwirku lub specjalnych podłoży do akwariów roślinnych. W tym drugim przypadku, stosując się do instrukcji producenta, ułatwisz sobie pielęgnację roślin wodnych. Roślin powinno być dużo, ale też zostaw rybom przestrzeń do pływania. Warto też zastosować rośliny pływające, które rozproszą oświetlenie. Jako dekoracji użyj korzeni, lignitów, drobnych kamieni. Na dnie możesz umieścić liście dębu, buka lub ketapangu, a także szyszki olchy.

Czym karmić zwinniki?

Zwinniki Blehera zjadają pokarmy żywe i mrożone, np. solowce, rozwielitki, larwy czarnego komara, wodzień. Chętnie przyjmują drobne pokarmy granulowane, np. America size S, który zaspokoi ich potrzeby żywieniowe. Jego niezwykle urozmaicona receptura dostarcza składników zarówno pochodzenia zwierzęcego (śledzie, kalanus, larwy owadów), jak i roślinnego (algi, czerwona papryka, owoce), a także wzmacnia barwy ryb dzięki dodatkowi astaksantyny i obecności naturalnych karotenoidów zawartych w użytych surowcach. Ponadto pokarm ten stymuluje układ odpornościowy dzięki obecnym w pałeczkach składnikom prozdrowotnym, takim jak beta-glukan i czosnek.

Gatunki często mylone ze zwinnikiem Blehera

Często mylone ze zwinnikiem Blehera – ze względu na swoje podobieństwo – są zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus) i czerwonogłówka (Petitella georgiae). Wprawne oko jednak szybko wyłapie subtelne różnice. Barwy zwinnika czerwonoustego nie są tak intensywne jak u zwinnika Blehera. Z całej tej trójki to właśnie zwinnik czerwonousty jest najmniej jaskrawie ubarwiony. Czerwień na jego głowie ma mniejszy zasięg i nie sięga poza granicę pokryw skrzelowych, podobnie jak u czerwonogłówki. Wszystkie trzy gatunki mają charakterystyczny wzór na płetwie ogonowej – ułożone na przemian białe i czarne paski. U czerwonogłówki środkowy czarny pasek przebiegający wzdłuż kręgosłupa może sięgać aż do połowy ciała.

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *