akwarium towarzyskie

Jakie rybki do pierwszego akwarium?

Myślisz o pierwszym akwarium? Nurtuje Cię pytanie „jakie rybki do niego wprowadzić”? Czy w tej ogromnej liczbie gatunków ryb, dostępnych w sklepie zoologicznym, są takie, które szczególnie nadają się dla początkującego akwarysty do jego pierwszego akwarium?

Co powinno charakteryzować rybki do pierwszego akwarium?

Ryby, które kwalifikują się na mieszkańców pierwszego akwarium powinny cechować się przede wszystkim dużą elastycznością w stosunku do parametrów fizyko-chemicznych wody. Dzięki temu nie będą zbyt mocno odczuwać niedociągnięć, które mogą pojawić się w pierwszym akwarium. Warto też unikać gatunków agresywnych. Zwykle na początku drogi akwarystycznej nie mamy doświadczenia jak poradzić sobie z agresją ryb w akwarium. Walki między rybami często wiążą się ze stratami w obsadzie, a w rezultacie ze zniechęceniem do tego hobby.

Na co zwrócić uwagę wybierając rybki do pierwszego akwarium?

Oczywiście zasadniczą sprawą jest to, jak duże akwarium zakładamy – to ono determinuje jakie ryby będziemy mogli kupić. Przeglądając więc opisy gatunków koniecznie zwróć uwagę na wielkości, do jakich ryby dorastają. Ponadto sprawdź ich wymagania pokarmowe i wymagania co do parametrów wody. Te dwa ostatnie czynniki są wyjątkowo ważne, gdy planujesz akwarium towarzyskie, a większość pierwszych akwariów to właśnie tego typu zbiorniki. W akwariach towarzyskich utrzymuje się ryby z różnych rejonów świata, nie zwracając uwagi na miejsce ich pochodzenia. Natomiast ważne jest, aby zwierzęta dobrać tak, by nie wykazywały agresji względem siebie i miały podobne wymagania co do jakości wody i pokarmu.

Można też stworzyć akwarium jednogatunkowe – daje ono możliwość obserwacji ciekawych zachowań wewnątrz grupy. Takie akwarium możemy wybrać kierując się efektem wizualnym (widzieliście kiedyś akwarium z samymi neonami lub brzankami sumatrzańskimi?). Jak również dlatego, że ryby, na które się zdecydowaliśmy, lepiej funkcjonują w akwarium jednogatunkowym np. ze względu na płochliwość albo dietę. Osoby, które czują się pewniej w dziedzinie akwarystyki mogą pokusić się o stworzenie akwarium środowiskowego. W takim zbiorniku odtworzą w przybliżeniu np. biotop czarnych wód z Ameryki Południowej, pole ryżowe z Azji, czy też fragment jeziora Malawi lub Tanganika. W takich zbiornikach można połączyć kilka gatunków ryb z danego regionu, oczywiście uwzględniając ich wymagania.

10 gatunków ryb dla początkujących

Oto lista gatunków ryb, które najczęściej są wybierane przez początkujących akwarystów. Ryby te są ładne, nie sprawiają większych problemów, są towarzyskie, a więc można je łączyć z innymi gatunkami w akwarium towarzyskim. Nie dorastają też do dużych rozmiarów.

  • Gupik pawie oczko
  • Molinezja „Black Molly”
  • Zmienniak plamisty (platka)
  • Glonojad
  • Danio pręgowany
  • Kirysek spiżowy
  • Neon Innesa
  • Gurami dwuplamisty
  • Razbora klinowa
  • Brzanka różowa

Jakie inne gatunki rybek są odpowiednie do pierwszego akwarium?

Do gatunków najczęściej wymienianych jako odpowiednie do pierwszego akwarium towarzyskiego należą ryby piękniczkowate, wymienione już wyżej gupik i molinezja. Oprócz molinezji czarnej „Black Molly” dostępne są też inne ciekawe formy hodowlane. Mając większe akwarium (ok. 250 litrów) warto zainteresować się mieczykami, tutaj również ogromna liczba form hodowlanych może przyprawić o zawrót głowy. Do najmniejszych zbiorników dobrym wyborem będzie żyworódka Endlera. W akwariach towarzyskich nie może zabraknąć ryb dennych. Najczęściej wybierane są kiryski, które są aktywnymi rybami stadnymi. W większości przypadków dostępne w handlu gatunki są łatwe w pielęgnacji np. kirysek trójpręgi, kirysek pigmej. Drugą grupę ryb dennych stanowią zbrojniki z rodziny Loricariidae, których przedstawiciele błędnie nazywani są glonojadami. Do tej rodziny należy między innymi popularny zbrojnik zwyczajny (Ancistrus sp.) jak również „długie zbrojniki” o fantastycznym kształcie z rodzaju Loricaria, Sturisoma czy Farlowella. Problemów nie przysporzą początkującemu akwaryście również mniejsze gatunki brzanek np. brzanka sumatrzańska, brzanka odeska, czy ryby kąsaczokształtne np. bystrzyki, zwinniki np. zwinnik Blehera. Dysponując dużym zbiornikiem można zdecydować się na skalary. Dobrym wyborem będą również pyszczaki z jeziora Malawi, przy czym tutaj szczególnie ważny jest przemyślany dobór gatunków do akwarium i proporcje płci.

Co z bojownikiem i złotą rybką?

Celowo nie wymieniłam dwóch popularnych ryb: bojownika wspaniałego i złotej rybki. Są to gatunki, od których często zaczyna się przygodę z akwarystyką, jednak nie są to ryby odpowiednie do zbiorników towarzyskich. Bojownik wobec małych gatunków ryb może być natarczywy. Z kolei bardziej energiczne gatunki będą go niepokoić, a nawet podgryzać jego długie płetwy. Natomiast złota rybak jest gatunkiem zimnowodnym i nie będzie dobrze funkcjonować z rybami z rejonów tropikalnych. Nie jest też dobrym mieszkańcem akwarium z roślinami, gdzie będzie je uszkadzać i wykopywać. Decydując się na te ryby warto zapewnić im akwaria jednogatunkowe lub, w przypadku bojownika, dobrze przemyśleć obsadę.

dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *